Anestezi Uzmanı Kimdir Ne Yapar?

Anestezi doktoru cerrahi bir girişim ya da ağrılı bir girişim adayı olan bir kişinin bu dönemdeki sağlıkla ilgili her türlü işleminde ana rol oynayan kişidir. Bir ameliyat planlandığında o cerrahi branşın mutlaka bir anestezi doktoruyla ekip olması gerekiyor ki ameliyat sırasında hastanın en güvenli şekilde hazırlanması risklerin minimalize edilmesi ve ameliyatta yaşamın garantisidir.

 Masada Kalmak Nedir?

 Anestezinin fazla gelmesi ya da anestezinin hastaya zarar vermesi tamamen bu hasta güvenliğinin iyi yönetilmemesiyle ilgilidir bunu doğru yaptığınız zaman anestezi fazla geldi masada kaldı gibi olay söz konusu değildir. Anestezinin kendine ait olan riskleri vardır ve bu riskleri mümkün olduğunca ameliyat öncesinde hasta ile tartışmak gerekir.  O risk eğer ki sağlayacağı faydadan çok ise o zaman elbette ameliyata alınmıyor ve bu da bir güvenlik anlamına geliyor. Yani masada kalmak uyanamamak bunlar biraz şehir efsanesi olayı tanımlarıdır bunlara asla prim vermemek lazım.

 Ameliyata Hazırlanma Süreci

 Her hastaya ait özellikler vardır her şey hastanın ameliyat öncesindeki değerlendirmesiyle başlıyor nasıl bir ameliyat olacak büyük ameliyatlar, küçük ameliyatlar, günü birlik olanlar hepsi için farklı anestezi yöntemleri vardır bir de hastanın özelliğine göre anestezi vardır. Pediatrik anestezi alt branştır, yeni doğan küçücük bebeklere ameliyatlar için anestezi verilir ve onların ameliyattan önce bu cerrahiye güvenli bir şekilde girmesi sağlanır. Her hasta kendi özelinde değerlendirilir ve onun için ameliyattan belirli süre önce hasta ile temas halinde olunur. Bu temas sırasında hasta önce cerrahıyla temasa girer ve hemen arkasından anestezi doktoru devreye girer. Burada genel durumu ve tetkiklerine bakılır.  Bazen öyle durumlar vardır ki hastaya adeta check-up yapılır. Eğer ki hasta riskli gruptaysa önce o risk bölgesi tedavi edilir. Örneğin şeker hastasının şekeri yüksekse bunu kontrol altına alındıktan sonra ameliyata devam edilir.

 Uyku Ve Anestezi

Anesteziyi uyku ile özdeşleştirmemek gerekir anestezi ilaçlarla beynin bir takım olayları algılanmasının önlendiği yöntem.