Ayak Sağlığı ve Başparmak Çıkıntısı

Ayakta başparmak çıkıntısı kadınların en sık rastlanan ayak problemi baktığınız zaman birinci parmağın yavaşça içeri doğru dönmesi sonucu tarak kemiğinin dışarı çıkmasıdır. Bu çok önemli bir nokta çünkü herkes orada bir kemik oluştuğunu zannediyor aslında oluşan bir kemik çıkıntısı yok sadece mevcut olan bir kemiğin yer değiştirmesi. Çünkü eski ortopedistlerin yanılgısı olduğu için bunu tedavi ederken kemiği tıraşlamak olarak adlandırılan bir ameliyata yönelmişler ancak bu ameliyatların daha sonra başarısızlığa uğrama sebebi araştırıldığında yeni çıkan kemiğin olmadığı aslında taşlama yapılacak kemik olmayıp yerine konulması gereken bir kemik olduğu net bir şekilde ortaya çıkmış.

AYAKKABI SEÇİMİ

Aslında baktığınızda problem bir kaç boyutlu her şeyden önce genetik bir alt yapı var bu problem erkeklerde çok sık görülüyor ama şöyle bir durum var bayanlar giymeyi istedikleri ayakkabılar nedeniyle hangi problemi daha ciddi şekilde yaşıyorlar hem de problem geliştikçe ne yazık ki aynı ayakkabıyı giymeye devam etmek istedikleri için ciddi ağrı ortaya çıkıyor. Özellikle babet ya da ucu sivri ayakkabılar bu konuyu daha ciddi şekilde etkiliyor ortaya çıkışını hızlandırıyor ve hastalar bu ayakkabıları giymeye devam ettiklerinde parmakların kızarıklığı, ağrı, sızı ya da hastalarda ikinci veya üçüncü parmakların şeklinin bozulması çok daha agresif bir şekilde ortaya çıkıyor.

Unutmamamız gereken bir şey var ki ayak sağlığı açısından giymiş olduğumuz yüksek topuklu ayakkabılarda babetlerle aynı riski taşıyorlar. Ayağın bir yaylanmaya ihtiyacı var ve ayağın yaylanma ihtiyacını sağlarken eğer ki ayak yerde yalnız kalıyorsa ki babetlerde direk yalnız kalıyor mevcut olan tüm deformiteler ciddi bir şekilde tetiklenip ortaya çıkıyor.

Başparmak çıkıntısı için babet ve yüksel topuklu ayakkabının aynı riski taşıdığı kesinlikle unutulmamalı.

Daha sonrasında tablo tipik bir şekilde ilerliyor önce sadece şekilsel problemken sonra belli başlı ayakkabılarda huzursuzluk çıkaran ayak normal ayakkabılarda da ciddi sorun çıkarmaya başlıyor ve daha ilerleyen dönemlerde ağrı diğer parmaklara da geçiyor.