Ayaklarda Şekil Bozukluğu Ve Nasır

Ayak sağlığı oldukça ciddi bir konudur. Bugün her yeni doğan 1000 bebekten 1 tanesinde kusur görülebilir, ancak ileri yaşlarda özellikle orta yaşlardan sonra hele, hele de hanımlarda ayak sorunu bir kademe daha öne çıkıyor. Bu ne demek oluyor derseniz, bizler iyi ayaklarla doğuyoruz ama ayaklarımıza daha sonraki dönemlerde iyi bakmıyoruz. Bu da bize çeşitli şekil bozuklukları ve başka başka hastalıklar olarak geri dönüyor.

Ayağın 3 temel fonksiyonu vardır bunlar ise şöyledir. Ayaklarımız bizim bütün vücut ağırlığımızı taşır, yeryüzüyle olan ilişkimizi sağlayan tek organdır. Ve de vücutta sert bir kalıba giren tek organ diyebiliriz. Zaten en büyük hatayı da burada yapıyoruz. Bazen para için bazen de görselliğine bakarak estetikten uzak ayakkabılar seçiyoruz bu da bize sonrasında şekil bozuklukları olarak geri dönüyor.

Ayaklarda Şekil Bozuklukları

İnsanları en sık ilgilendiren şekil bozuklukları arasında başparmağın kenarındaki kemik çıkıntılar gelir.  Bu çıkıntıların tek nedeni yanlış ayakkabı seçimi değildir hatta yapılan araştırmalar gösteriyor ki hiç ayakkabı kullanmayan toplumlarda da aynı sorun gözlenmiş. Bazen genetik ve vücut yapısı olarak bu durum gerçekleşebilir.

Ayakta Nasırlar

Nasır bir hastalık değildir nasır vücudun kendisini koruması için yaptığı doğal bir savunma mekanizmasıdır. Nasırın oluşma nedeni ise derinin iki sert cisim arasında sıkışmasıdır. Herhangi bir nedenden dolayı deri sıkışabilir örneğin kazma sallamak, kürek tutmak deri sıkıştığı zaman da canlı olduğu için direk olarak kendini korumaya alıyor ve kalınlaşarak parçalanıp gitmekten kendini korumaya alıyor. Kalınlaşan deriye ise biz nasır diyoruz.

Eğer ki biz de bu kalınlaşan deri üzerine asitleyerek ya da törpüleyerek müdahale edersek bu daha sonra orada çeşitli bozukluklara neden oluyor. Aslında burada en güzel çözüm o nasırı oluşturacak olan etkeni kaldırmaktır. Nasırı yaratan sebebi de yukarıda belirtmiştim iki tane sert cisim o zaman doğal olarak bunlardan bir tanesini çekmektir.

 Bizler ayağa kalktığımız da 5 tane tarak kemiği ve bir tane topuk kemiği olmak üzere 6 noktanın üzerinde duruyoruz bu da ayak üzerinde durduğumuzda 70-80 kg’ a denk gelen bir baskı demektir. Bu altı noktanın birbiriyle o kadar uyum içerisinde olması lazım ki bir tanesi aşağıda bir tanesi yukarıda olmasın bu şekilde farklılık olursa bu kez yükü bir noktanın fazla taşıması anlamına gelecek ve bu şekilde de daha o bölgede nasır yada şekil bozukluğu oluşacak.