Bebeklerde Göz Hastalıkları

Bebeklerde ve çocuklarda pek çok göz hastalıkları daha küçük yaşlarda ortaya çıkabilir ancak genelde bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller nedeniyle çocuklarımız ileriki yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Biz de bu nedenle bu yazımızda bebeklerde göz sağlığına dikkatinizi çekmek istedik.

Bebekler kendilerini ifade edemedikleri için burada bizim üzerimize düşen büyük bir sorumluluk vardır bu da bebeğiniz doğar doğmaz takiplerinin başlatılmasıdır. Örneğin göz sulanması, ışık hassasiyeti, göz bebeklerinin farklı olması, göz bebeklerinin beyaz olması veya gözün daha iri olması, kapağın düşük olması gibi şikâyetler olmasa bile bebeklerin erken dönemde bu da bir ay içerisinde olabilir en geç altı ay içinde mutlaka muayene edilmesi önerilir. Daha sonrasında ise hiçbir şey olmasa bile oyun şeklinde muayeneler yapılması gerekir bu süreçte 18 aylıkken başlar ve 1-2 yaş civarlarına kadar devam eder.Daha sonrasında ise  çocuğun anaokulu ve ilk okul dönemlerine kadar devam eder.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler ilk doğduklarında siluet halinde görürler bunun nedeni ise görmenin öğreniliyor olmasıdır. Yani nasıl beyin gelişiyor, kemikler nasıl gelişiyorsa görme de aynen o şekilde gelişerek öğrenilen bir olaydır. Ama bu öğrenme şekli beyin ve kemikler gibi yavaş seyretmez gelişim daha hızlı olur. Bu da genelde 2 ay sonrasında görme tam anlamıyla oluşur anlamını taşır. Bu süreç sonrasında takipler ve renk görmeler başlar. Kesin olarak gelişim ise 1 yaşını bulur.

Prematüre Bebeklerde Görme Nasıl Olur?

Prematüre bebeklerde görme konusu biraz daha niteliklidir. Bu bebekler normal miyadından daha erken doğduysa mutlaka göz dibi muayenesi şarttır. Özellikle de oksijen almış ve beyin içi kanamaları varsa böyle bebeklerde görme konusunda risk daha fazladır.

Bebeklerde Doğuştan Kataraktlar

Katarakt normalde çok sonraki yaşlarda görülür fakat çocuklarda da çok yüksek bir oranda olmamasına rağmen katarakt görülebilir. Burada mühim olan erken müdahaledir hele ki katarakt tek taraflı ise çok ciddi göz tembellikleri olacağı için bir an önce ameliyat edilip gerekli müdahalenin yapılması şarttır.