Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun düzleşmesi bir sonuçtur yani boyun düzleşmesi diye bir hastalık yoktur, boyun düzleşmişse bunu yapan mutlaka boyunun içinde omurlarda, disklerde ve en önemlisi kaslardadır.  Omurgamızda en hareketli bölge boyundur.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDENLERİ?

Boyun düzleşmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi boynu zorlamaktır. Günlük hayat içerisinde ani hareketler, dönüşler, rotasyonlar yapıyoruz ve bunlar omurgaya oldukça zarar veriyor bu nedenle de bu tür ani dönüşlerden uzak durmak gerekir.

Bir kişinin uzun süre değil ama belirli saatlerde boynunu dinlendirmesi gerekir. İlk önce boyun kaslarını güçlendirmek çok önemlidir.

Kas gerilmeleri ve kasılmalarında kemikler çekilir o nedenle de gevşemeler çok önemlidir..

BOYNU SICAK TUTMAK DOĞRUMUDUR?

Elbette boynu sıcak tutmak gerekir çünkü boyun sıcağı sever. Islak saçlar ve klimalardan uzak durmak etkili iyi olacaktır.

BOYUNLUK NE ZAMAN TAKILIR?

Boyunluklar aslında yanlış kullanılan ürünlerdir. Her boynu ağrıyan hastaya boyunluk verilmez bunun hastaya özel olması gerekir. Özellikle de aylarca takan kişiler var ve onlarında yanlış kullandığını söyleyebiliriz. Boyunlukta amaç ani hareketleri önlemektir. Kullanım süresine hekimler karar verir ve bu da tahminin en fazla üç hafta olacaktır. Üç haftadan daha dazla kullanan kişilerde alışkanlık yapmaktadır. Boyun kaslarını egzersizlerle beraber kuvvetlendirmek önemlidir  bir diğer olayda boyun yastıklarıdır bu yastıklar  sık seyahat eden kişiler tarafından kullanılır ve kişinin rahat etmesini sağlayacaktır.edenle boyunluklar her hasta için uygun değildir.