Burun Tıkanıklıkları ve Zararları

Burun sıcak havayı soğutan soğuk havayı da ısıtan kuru ise nemlendiren tozlarından arındıran bir organ. Dışardan bakıldığında kozmetik açıdan değerlendirsek yüz güzelliği açısından önemlidir ancak ciddi fonksiyonlara sahiptir.  Burun tıkalı olduğunda ağzımız açık uyuyup uyku kalitemiz bozulabiliyor. Çocuk ise burun tıkanıklığına bağlı büyüme gelişim gerilikleri meydana geliyor ağız solunumuna bağlı çene gelişimi olumsuz etkileniyor iştah problemleri oluşuyor. Bunun gibi birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalınabiliyor. Dahasını sayarsak horlamaya neden oluyor dolayısıyla uyku apnesi gibi durumla karşı karşıya kalınabiliyor ve son olarak ise cinsel fonksiyon bozukluğu ve kalp krizine dahi götürüyor. Burun yaşamı oldukça etkileyen bir organ diyebiliriz.

 

MASKE TAKILMALI MI?

 Emziren bir anne için çocuğu daha fazla koruyor ancak hasta birisine bakma durumu olan kişilerin ya da bir hekimin maske takmasını bir sosyal fobi şekline getirerek kullanması doğru değil çünkü önemli bir faktörde stresin yoğun yaşandığı dönemlerde bağışıklık sisteminin % 50 daha yavaş çalıştığı gösterilmiş o nedenle maske’ de ek bir stres oluşturabilir.

 Burun tıkanıklığının yol açtığı problemlerden bir tanesi horlama bir tanesi de tıkanma olarak belirttik. Sonuçta uyku bizim hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak dinlendiğimiz süreçtir uykuda kabaca iki ana evreden oluşur yüzeysel uyku ve derin uyku biz sürekli yüzeysel ya da derin uyku içerisinde değiliz

 Şöyle söyleyeyim uykuya yatıyoruz ve dalıyoruz burada yüzeysel uyku döneminde oluyoruz bu dönemde kaslarda tam bir gevşeme olmuyor uyku giderek genişliyor ve derinleşiyor bu da 40-50 dakikalık yüzeysel bir uykudan sonra 5-10 dakikalık derin uyku süresiyle sonuçlanıyor. Buna ram uykusu deniliyor. Burada sadece göz hareketleri solunum ve kalp kaslarının çalıştığı diğer tüm vücut kaslarının gevşediği en derin uyku ve dinlendirici olanı.  Bu süreç sabaha kadar devam ediyor. Bunun sonucunda uykuda sorun yaşayan burun tıkanıklığı olan erişkin ya da çocuk gece dinlenemediği için gündüz sorun olarak bu durumu yaşıyor.