Cilt Neden Yaşlanır?

Yaşlanma iki şekilde olur bir içsel yaşlanma bir de dışsal yaşlanma. İçsel yaşlanma bütün yaşamımız boyunca vücudumuzun içerisinde oluşan tüm metabolik aktivitelerin sonucunda meydana gelen yaşlanmadır. Bunu engelleyecek durum söz konusu değil dışsal yaşlanmada ise çevresel faktörlerin çok büyük etkisi vardır bunlardan aslında çok fazla bilinmeyen önemli bir madde var bu da yer çekimi bizi yer çekimi yaşlandırır ana sebep budur. Yaşla beraber biz aşağıya doğru gitmeye başlıyoruz. Ama bunun dışındaki durumlara mani olunabilir. Güneş ışığı burda en önemli faktörlerden bir tanesidir.  Güneş ışığı ultraviole ışınlarla bütün derimizdeki tabakaları etkiliyor. Biz nasıl etkileniyor pigment hücreleri bize bir şemsiye oluşturuyor fakat son yıllarda bilindiği üzere ozondaki delik turizm olaylarının fazla olması, kısa süreli tatiller ve yoğun güneşe maruz kalmak cildimizde yaşlanmaya sebebiyet veriyor ayrıca cilt kanseri oluşumunda da önemli bir etki oluşturuyor.

Buradan nasıl korunabiliriz derseniz onu da belirli saatlerde örneğin güneşin tepede olduğu 11-16 arasında çok yoğun ve hızlı bir şekilde güneşe maruz kalmamak gerekiyor. Bunun dışında ise güneş koruyucular var ona göre giysilerimizi tercih edebiliriz. Şapka önemli bir faktör yani mekanik bir koruma da yapmak gerekiyor sadece güneş koruyucular sabah sürelim akşama kadar bizi korusun böyle birşey söz konusu değil. Mutlaka iki saatte bir tekrar etmek gerekiyor.  

Genel yaşantımız içerisinde dikkat etmemiz gereken şeyler var. Cildimizin en üstünde oluşan bir yağ tabakası var bu bizi bakterilere, virüslere mantarlara karşı koruyor aynı zamanda mekanikte bir koruma oluşturuyor bunun belli bir düzeyde olması lazım bazı hastalar cildinin yağlı olduğundan yakınırlar ancak koruması en yüksek olan kişilerdir onlar. Evet sivilce yapabilir, başka problem yaşayabilir ancak koruması yüksektir.