Cilt Sağlığı Nasıl Desteklenmeli?

Vücudumuz bizim yediğimiz besinlerden aldığımız vitaminler ve mineralleri cilt altında depolar bazı mevsimsel ve hormonsal değişiklikler yaşam tarzı değişiklikleriyle ya da aşırı stresle vücudumuz da aynı doğrultuda belirli bir stres altına giriyor. Ancak bu stresle başa çıkmak zorunda bunu en az zararla telafi edebilmek içinde bu depoları kullanması gerekiyor. Eğer biz beslenmemizle bu depolarımızı dolu tutmazsak eğer zaman içerisinde bu depolar boşalıyor ve cildimizde savunmasız hale geliyor. Tekrar yaşlandıkça da bu cilt savunmayı da kaybettiği için cilt kalistesi düşüyor.

Sağlıklı Beslenmek İçin Hangi Vitaminler Tercih Edilmeli?

Özellikle a vitamini, c vitamini ve e vitamini çok önemlidir. A vitamini cildimizin yağ üretimini azaltır özellikle karaciğer, balık ve yumurtada zengindir, c vitamini kolejen üretimini artırır bütün taze sebze ve meyvelerden sağlayabiliriz. E vitamini cildimizde serbest radikallerle savaşan en güçlü antioksidanlardan bir tanesidir.

Mineraller

Selenyum özellikle çok önemli çünkü o da e vitamini gibi bir görevi vardır. Toprakta bu vitamin bulunur ve yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız soğan ve sarımsakta bol miktarda bulunur en çokta ton balığında var diyebilirim.

Sıkı bir cilt için ne yapmalı?

Özellikle lipoik asit içeren besinler alınmalı. Lipoik asit cildimiz için güçlü bir antioksidandır hem yağda hem de suda eriyebildiği için vücudumuzun her bölgesinde rahatlıkla kullanabiliriz. Vücudumuzda üretilebilir ancak dışarıdan besin yoluyla da alabiliyoruz. Özellikle mayalı ürünlerde tahıllarda ve yağsız ya da az yağlı kırmızı ette bulunur. Sağlık problemlerimizi de göz önünde bulundurarak bu besinleri kontrollü bir şekilde tüketmekte fayda var. Yine biotin çok önemli hem sağlıklı saçlar hem cilt için biotin önerilir. Parlak bir cilt sağlığında önemli bu da daha çok süt yumurta badem marol karnıbahar gibi besinlerde var.

Saçlı Deri İçin Öneriler

Yine b grubu vitaminleri saçlı deriler için çok önemlidir. Özellikle b6 folik asit inesotol magnezyun,çinko bunlar sağlıklı saçlar ve saçlı deri için önemli vitamin ve minerallerdir.