Cilt Yaşlanması Nedir?

Yaşlanma dediğimiz bu yıpranma bulguları kısa zaman içerisinde ortaya çıkmaya başlıyor ve ilk olarak cildimizde görüyoruz zaman içerisinde cildimizde lekelenmeler ve kılcal damar artışları oluşuyor. Ciltte yanma hissi ve hassasiyetler oluşabiliyor. Zamanla ince çizgilerle birlikte cilt sarkmaları oluşabiliyor.

Cilt sürekli olarak kendini yenileyen bir organ ama zaman içerisinde bu yenilenme süreci yavaşlıyor ve yeni hücreler yerine daha hassas olan hücreler oluşuyor dolayısıyla da hassas bir cilt oluşuyor bununla birlikte ciltte elastik ve kolejen tabakası dediğimiz cildimizin iskelet tabakasını oluşturan bu bağ dokusunda zayıflama ve incelmeler oluşuyor. İncelmeye bağlı olarak ta cildimizde yıpranmış bir görüntü oluşuyor. Cildimizin en iyi tarafı bu tür durumlarda bile doğru tanı ve tedavilerle korunma yöntemleriyle tekrar eski haline dönüşebiliyor. Ne kadar yıpranırsa yıpransın geri dönüşü olabiliyor.

 

YAŞLANMAK GENETİK MİDİR?

 Herkesin cilt yapısında farklı bir genetik yapısı vardır kimisinin cildi kurudur, kimisi hassastır bebeklik çağından itibaren de yıpranmaya maruz kalır. Dış etkenler bu konuda daha ağır basıyor. Cildimiz zaman içerisinde yıpranır ve yıpranmaya bağlı olarak ta yaşlılık belirtileri ortaya çıkıyor. Yaşlı dediğimiz zaman cildimize yıpranmış hali aklımıza gelmeli yıpranma dediğimiz bulgular nedir derseniz lekelenmeler kılcal damar artışları veya ciltte ince çizgiler oluşmaya başlamış mı o değerlendirilir.

 

KADINLARDA CİLT KAÇ YAŞINDA YIPRANMAYA BAŞLAR

Yaşlılık denildiği zaman aklımıza ilk önce ince çizgiler geliyor tabi bunlar zaman içinde oluşuyor. Mimik çizgilerimiz oturmuş hale gelebiliyor bu durum 20’ li ile 30’lu yaş civarında başlar biz kendimizi ne kadar korursak ne kadar bilinçli olursak kendimizi o kadar koruyabiliyoruz

 

MİMİK YAPMAMALI MI?

Tabiî ki de mimik yapacağı mimik yapılması hareketlerimize bağlıdır ama buna karşı bir takım koruyucu önlemler alabiliriz çünkü bu güneşin etkisiyle de tetiklenebiliyor. Sigara alkol ve beslenme düzensizlikleri cildimizin yapısını bozup ince çizgilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Kılcal damarlar güneşin etkisi ile ortaya çıkar bunun yanı sıra alkol sigara ve kullandığımız ilaçlar geçirdiğimiz bir takım hastalıklar akneler kılcal damar artışına neden olabilir