Çocuklarda Konuşma Bozukluğu

Çocuklarda konuşma bozukluğu denildiğinde dilide kapsıyoruz dil ile lisan birbirlerinin içinde olan konular. Çocukta normal bir dil girişimini bilmek lazım aksi takdirde bazı gecikmeler lüzümsuz yere uzayıp davranışlar kaçırılabiliyor. Çocuğun nörolojik gelişiminde olgunlaşma gecikmeleri var bir de bozukluklar var iki konuyu birbirinden ayırmak lazım örneğin geç yürüyen ama sonra yürüyen çocuklar olduğu gibi geç konuşan ama bir açığını da kapatabilen çocuklar var. İşte bu ayrımda sınırları bilmek lazım. Bir yaşındaki çocuk 14 aydan itibaren kelimeler başlar. Mesela çocuk yemeği görünce mama diyorsa kelime başlamış demektir.

Çocuk 13-14-15-16 aylarda kelime hazinesi giderek artacaktır bu oran 60-70 kelimeye kadar gider ve 18 aydan itibaren de kısa cümleler başlayacaktır. Örneğin anne mama, baba gel gibi burada önemli sınır 16 ay. 16 ay içerisinde çocuk hiç kelime söylemiyorsa o zaman dil geriliğinin ilk işareti budur.

ANNE BABALARIN DİL BECERİSİNDE İZLEMESİ GEREKEN YOL NEDİR?

Küçük yaşta çocukların hiç bir yaşta televizyon izlememesi gerekiyor. Bol bol konuşmak ama bebek dili değil normal ana dili konuşmak gerekir. Bazı aileler ingilizce konuşuyorlar ama bu doğru değil çünkü çocuğun yaşadığı ortamdaki dili öğrenmesi gerekir bunun üzerine ikinci bir dil elbette çatabilir. Çocuklar herşeyi konuşarak anlatmak yeterli olacaktır.

Çocuk nörolojik olarak gelişirken herşeyi ile yetkinleşmeye hazır beyni geliştirmek lazım, beyni geliştirmenin yolu da sadece izlemek değil aynı zamanda dokunmak, hissetmek, koklamaktan geçer, sadece görme algısı bunun % 60-70 oranını oluşturuyorsa mutlaka çok boyutlu olarak görmek lazım onun için tek boyutlu ekranlardan olan görüntüler oldukça sıkıntılıdır.

Çocuk dünyayı taklitle öğrenir eğer ki siz konuşmazsanız kelimeleri öğretmezseniz çocuk nasıl öğrenebilecek bu yüzden de bunun adı anadil’dir.

Aslında iletişim için söze ihtiyaç var mı elbette her zaman değil görsel olarakta  gözlerimizin içine bakarak birbirimizle anlaşabiliyoruz. İletişim anne karnında başlıyor doğumla beraber bebek annesinin sesini tanır yeni doğan bebek annesine bakar işte bunlar iletişimin bize ilk ipuçlarıdır. Sonra sesler başlar. Beden diliyle sözel değil birlikte yürüyorlar.