Çocuklarda Obezite ve Nedenleri

Çocuklarda obez olma yaşı anne karnında başlıyor. Eğer anneler obez olarak hamile kalırlarsa çocuğun obez olma riski artıyor. Eğer anne normal kilo ağırlığında ama 30–40 kilo aldığında özellikle 4 kilonun üzerinde doğan çocuklar ileride obez olma riskini artıyorlar. Diğer taraftan 5 yaş ve 7 yaş arasında bir risk var fakat en önemli zaman ergenlik dönemi. Kız çocuklarında ve erkek çocuklarında en fazla yağlanmanın olduğu dönem budur.

Çocuklarda Obezite Hangi Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor?

En önemli faktör şeker hastalığı genetik olarak şeker hastalığı 40 yaşında başlar fakat kilo devreye girince şeker hastalığı da bununla birlikte çok daha erken yaşlarda görülür. Kilo ile birlikte çocuklarda karın bölgesinde yağlanma başladığı zaman insülin direnci gibi bir problemle karşılaşılıyor bu da eğer önlem alınmaz ise şeker hastalığının çok erken yaşlarda görülmesine sebep oluyor. Diğer taraftan ise karaciğer yağlanması çocuklarda en sık görülen problemlerden bir tanesi. Normalde karaciğer yağlanması alkolle gelen siroz dediğimiz bir rahatsızlıktır fakat kilo olayı ve karın bölgesinde yağlanma çocuklarda da görülmeye başlanıyor. Diğer bir sorun ise hipertansiyon problemi yine bu yaşlarda çocuklarda görülebilir.

Çocuklarda Obezite İçin Neler Tehdit Oluşturur?

Bizim için en büyük sorun fast food beslenme hazır gıdalar, yapılan çalışmalarda % 25 oranında özellikle enerji içecekleri, gazlı içecekler, meyve suları gibi şekerli içecekler ve bunun yanında abur cuburlar özellikle de yemek öncesinde atıştırmalar kilo alımının en büyük hızına etki eden sebeplerden bir tanesi. Tabiî ki bununla beraber başka rahatsızlıklarda gelen diğer nedenlerdir.

Beslenme Alışkanlığı

Çocuğu anne sütünden ayırdıktan sonra erken beslemeye başladığımızda anneler çok dikkat ederler 1 yaşına kadar doktorların tüm söylediklerine dikkat ederler. Lakin 1 yaşından sonra çocuk birazcık büyüdüğünde onun elinde çikolatalar görmeye başlarsınız ve ağladığı zaman yiyeceklerle ödüllendirdiğinizde yetişkinlik zamanına geldiğinde çocuklar artık üzüntü ve de sıkıntılarını yiyecekle gidermeyi öğrenmiş olurlar. Diğer bir önemli nokta ise aileden sonra okulun başlıyor olması. Burada da öğretmenlere görev düşüyor.