Diz Ağrıları ve Nedenleri

Diz ağrıları genellikle kadınlarda görülür hem genç olanlarında hem orta yaşlarda hem de yaşlı olanlarda sıklıkla karşılaşılıyor. Ancak her yaş grubunda bu sorunlarla karşı karşıya kalmak mümkün.  Dünya sağlık örgütünün verilerine göre kadınlarda görülen hastalıkları sıraladığımızda 4. Sırada diz ağrılarına neden olan kireçlenmeler görülüyor.  Dünya nüfusunun 7 milyar olduğunu düşünürsek bütün dünya da 700 binden fazla kadında 350 binden fazla erkekte kireçlenme gözüküyor. Bu 60 yaş üzerini kapsayan bir grup. Ama çocuklarda büyüme ağrıları ve her yaşta görülen romatizmal şikayetleri görebiliyoruz. Romatizma ile kireçlenmenin birbirinden ayrılması lazım. Kireçleme daha kolay ve daha yaygın bir hastalıktır ama romatizma daha ağır ve sakat bırakıcı bazen hastaları yatağa bağlayan bir hastalıktır.

DİZ AĞRILARININ BELİRTİLERİ

Gençlerde daha çok spor yaralanmaları görülüyor. Diz eklemini oluşturan kıkırdaklar, menüsküsler ve bağlar bu zedelenmelerin birer parçası olabiliyor. Bu ağrılar eğer bir kaç gün sürer kendiliğinden geçerse çok ciddi bir sorun yok demektir. Ama bir menüsküs yırtığı bir kıkırdak dokusu zedelenmesi en kötüsüde bir bağ zedelenmesi uzun sürebilir ve ciddi ağrılara neden olabilir hatta ağrı ile kalmaz eklem ve diz problemlerinde gördüğümüz hastalıklarla karşılaştığımız ağrının da ötesine eklem hareketlerinde kısıtlama, yürümede zorluk gibi yaşamı zorlaştıran sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak şişme de var ise şişmede geçmiyor ve uzun sürüyorsa bunlar bir belirtidir.

Kısaca bir toparlayacak olursak ağrı, şişme, sınırlanma varsa o zaman bir ortopedi uzmanına gitmenin zamanı gelmiştir demektir.

DİZ AĞRILARININ TANISI NASIL OLUR?

Ağrının yeri, diz hareketleri tanı konusunda uzmana yol gösterir. Ağrının yerine göre kıkırdak mı, menüsküs mü ya da her ikisi de mi hareketlerden ve dizin stabilitesinden bağlar hakkında fikir edinilir ve muayene daha da ileri götürülür. Bazen basit bir röntgen veya gerekirse dize emar çekilerek izlenebilir.