Diz Hastalıkları

Diz kapaklarından ses gelmesi birçok kişide olabilir ancak bu ses gelmesi diz kapağının kaymasından atlamasından ileri gelen kıkırdaktan ileri gelen bir ses. Bir diğeri ise ileri ki yaşlarda sıvı bitip kıkırdakların ortadan kalktığı kemiğin kemiğe sürüldüğü seslerdir. Bu ikisinin birbirinden ayrılması önemlidir. İleri yaşlarda olan kıkırdamalarda artık hastanın kıkırdağı kalmadığı için protez ameliyatı gerekebilir. Tedavisi ise genç yaşlarda olan hastalara horozibiği denilen eklem içerisine sıvı enjeksiyonu verilir. Bu sıvı kıkırdakları güçlendiren maddelerden oluşuyor. Hastalar özellikle 30’lu 50′ li yaşlarda bunu ihmal ediyor ama 70’li yaşlara gelip protez takılması gerektiği zamana gelince de horoz ibiği istiyorlar. Bu iğneleri olan hastalar kireçlenmeleri öteye atabiliyorlar ve koruyucu etkisinden faydalanıyorlar. Türkiye’ de son 10 yılda bu trend giderek artıyor. Benim önerim ilerlemiş kireçlenmelerde değil başlama tendensi gösteren işaret veren dizlerde koruyucu olarak önceden yaptırmak.

PRP Nedir?

Prp daha çok kan alınıp hücrelere daha çok tedavi amaçlı santrifiyoje edip tekrar ekleme vermektir.

Menüsküs Nedir?

Menüsküs bacaktaki kasların gevşemesiyle beraber özellikle iç menüsküsün yırtılması ve ağrı yapmasına neden oluyor. Bu ağrı kasların daha da erimesine bacakların ise parantez bacak haline gelmesine neden olur. Bu da hem kıkırdaklara hem de kemiklere zarar verir. Menüsküs bu işin başlangıcıdır. Dizde de önce menüsküste yırtık bozukluk başlar eğer hemen buna müdahale edilirse kıkırdak hastalığı ve protez tehlikesi savuşturulur. Her menüsküsü ameliyat etmek gerekmez ama iyi bir uzmanın tavsiyesini de dinlemek şarttır. Diz ameliyatlarında epidural yöntem uygulanır ve ameliyatta bir şey hissetmediği gibi çıktığında da yakınlarıyla konuşabilir. Ertesi günde ayağa kalkarken ağrısız olarak kalkabiliyor. O yüzden diz ameliyatı geçirecek olan kalça ameliyatı geçirecek olan hastalara epidural anestezi yapıldığı zaman çok rahat ediyorlar. Bundan korkmamaları lazım.

Kalça Protezleri

Kalçada en önemli konu hastalarda bel mi? Kalça mı? Olduğunu ayırt etmesi lazım yani belden gelen bir bel fıtığı sıkıntısı kalça gibi görünüyorsa o zaman ona kalça değil bel ameliyatı yapılması gerekiyor.