Diz Kireçlenmeleri Ve Tedavisi

 Kireçlenme genel olarak bildiğimiz manada orta ve ileri yaş problemi olarak adlandırılan bir hastalık ve şu anda dünyada en çok ortopedi bilimi içinde konu edilen başlıklardan bir tanesi. Kireçlenme deyince bütün eklemleri ilgilendiren bir konu ama akla gelen en çok söz konusu olan eklem diz ve daha sonra kalça eklemi, ayak bileğinde dirsekte omuzda olmak üzere vücudun bütün eklemlerinde ve mafsallarında eklem anatomisinin bozulmasıyla karakterize kıkırdağında o parlak, kaygan sedef gibi düzgün olan yapısının yer yer bozulması gibi bir görüntü söz konusu olur.

 Kıkırdak problemlerini ve kireçlenme yaratan pek çok hastalık var bunlar içerisinde en çok romatizmal hastalıkları mutlaka akılda tutmak gerekiyor. Romatizmal hastalıklar orta yaşta başlayacağı gibi çocukluk döneminde de hastaları ilgilendiren ve vücutta bu tip bir bozulmaya sebep olan hastalıklardır. Örneğin küçük yaşta başlayan bir sedef hastalığı, küçük yaşta başlayan bir gut hastalığı ve de Behçet hastalığı gibi bazı romatizmal hastalıklarda kıkırdaktan önce kıkırdağı oluşturan bütün mafsalları kaplayan zarın hastalıklı bir sıvı üretmesine bağlı kıkırdağı adeta güve gibi yemesine bağlı olarak bozulmalar meydana geliyor. Zamanla bu bozulma kıkırdağın belli bir noktasından bütün noktasına doğru yayılıyor. Bunlar romatizmaya bağlı olan hastalıklar bir de enfeksiyonlardan ortaya çıkan kıkırdak bozulmaları var.

 O da bir kireçlenmenin ayrı başlığı olmaktadır. Dizin içindeki kıkırdağın kalınlığı 3-7 mm’ dir. Ama hastalıklara bağlı olarak kıkırdak dokusu zaman içinde incelir ve yer yer kıkırdakta kıkırdağın ortadan kalktığı ve kemiğin ortaya çıktığı bazı problemler söz konusu olur.

 

KIKIRDAK KAYIPLARI GERİ DÖNÜŞSÜZ MÜDÜR?

 Kıkırdak dokusu bir defa bozulduktan sonra asla orijinal yapısına tekrar geri dönmüyor bu nedenledir ki dünya da son 15-20 yıldır ortopedi pratiği bütün enerjisini bu kıkırdak problemlerine adamış durumda.

 

 

KİREÇLENMEDE FAKTÖRLER

 Ne yaparsak yapalım vücudun doğal bir yaşlanma süreci var bu süreç 36 yaşa kadardır bundan sonra gittikçe yukarı doğru giden sağlık eğitimi o yaştan sonra plato çizer ve aşağı doğru inişe geçer bu süreci uzatmak kim olduğumuz ne yaptığımız genetik olarak kimden nasıl bir miras aldığımız nasıl yaşadığımız, içtiğimiz, stres yapımız ve coğrafyamız gibi bir sürü faktöre bağlı.