Domuz Gribi Ölümcül mü? Nasıl Bulaşır?

Domuz gribi H1N1 virüsü adı verilen solunum yollarını etkileyen salgınlarla giden bulaşıcı viral bir hastalıktır. 2 yaşından küçük 65 yaşından büyük hastalarda, gebelerde ve kronik hastalığı olan hastalarda örneğin kronik akciğer hastalığı gibi bu türde hastalarda daha ağır seyretmesi nedeniyle daha dikkatli olunması gerekiyor. Önlem amaçlı olarak sonbahar mevsiminde aşı yapılması öneriliyor.

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Domuz gribinde semptom olarak ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrısı, bulantı, kusma, bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, kuru öksürük gibi semptomlarda görülebilir. 3 günden sonra ateş, solunum güçlüğü, bilinç bulanıklığı ve durumu kötüleşen hastaların en yakın hastaneye başvurmaları isteniyor.

Domuz gribi ülkemizde ilk olarak 2009′ da görüldü fakat bilançoda ağır diyebiliriz. O günden bu yana ölü sayısı 600′ ün üzerinde.

DOMUZ GRİBİNİN ÖNLENMESİ

Bu hastalık daha çok salgınlarla gitmesi ve riskli gruplarda ağır seyretmesi nedeniyle ölümlere yol açabiliyor. Hasta olan kişi damlacık yoluyla bu hastalığı bulaştırdığı için tokalaşmaktan öpüşmekten sarılmaktan kaçınmaları isteniyor. Ancak önlemler bu kadar az değil aynı zamanda odaların havalandırılması hasta çocukların okuldan uzak tutulması yetişkinlerin ise kalabalık ortamlara girmemeleri önemli. Elleri sık sık yıkamak ise şart.

Hasta kişilerin özellikle maske kullanarak çevresindeki sağlıklı kişileri hasta etmemeleri isteniyor.

MASKE NASIL KULLANILIR?

Domuz gribinin artmasıyla birlikte artık sokakta maskeli insanlar görmek mümkün uzmanlar da buna destek veriyor ama maske kullanmayı biliyor muyuz ona bakmak gerek. Maskenin üzerinde demir olan kısmının burnunuza oturması ve hava ile teması tamamen kesmek için onu bununuza iyice yerleştirmeniz gerekiyor.Bu şekilde dışarıdan alacağınız tüm mikroplar ağzınıza veya burnunuza solunum yoluyla ulaşmamış oluyor.

Evet, belirttiklerimizin hepsi bir hayli dikkate alınmalı hele ki böylesine ölümcül bir virüs ise önlemleri var tabi ama basit bir grip diyip geçiştirerek hem kendi hayatımızı hem de başkaların hayatını riske atmama gerek.