Hareketsiz Yaşamın Sakıncaları

Artık günümüzde hareketsiz yaşam kronik hastalıkların risk faktörleri arasında en ön sıralarda yer alıyor. Neden önemli çünkü bir çok hastalıkların oluşumun da risk faktörü olarak hareketsiz yaşam yer alıyor. Bunlar neler kalp, diyabet, meme kanseri,kolon kanseri, osteoporoz gibi çok çeşitli hastalıkların altında yatan fiziksel hareketsizlik. Bunun yanı sıra sadece neden değil ama tedavinin bir parçası kişinin kendini daha iyi hissetmesinin bir parçası olarak depresyon gibi hastalıklarda hipertansiyonun azalmasında metabolizma bozukluklarında fiziksel aktivitenin yani hareketli yaşamın son derece büyük önemi var.

 Çocuklar Spor Yapıyor Mu?

Yapılan bir çalışma var ve bu çalışmada Türkiye’de 3 büyük ilde aktivitelerini değerlendiren 13 ilde de çocuklarla bire bir görüşülerek hazırlandı çalışmanın sonuçlarına göre maalesef çocuklarımız yeterince aktif olmadığını gösteriyor. Örnek verelim erkek çocuklar günde 10718 adı atıyorlar ancak önerilen günlük adım sayısı 15 bin kız çocukları ise 9700 civarında onlar için önerilen adım ise 12 bin. Bu şekilde baktığımız da erkek çocuklar önerilen adım sayısını % 85′ inin karşıladığını görüyoruz.

Çocukların aktivitelere katılması için burada büyüklerin yapması gereken şey çocuğu serbest bırakmak yani çocuk ne yapmak istiyorsa onu yapmalı. Bir çocuk zaten oyun oynama eğilimindedir hareketlidir, önerilen ise 0–5 yaş arasındaki çocuklar mümkün olduğu kadar televizyon karşısında zaman geçirmemeli. Ancak belki çok kaliteli programlar kısıtlı sürelerde seyrettirilebilir ancak mutlaka günde 3 saat hareketli bir yaşam gerekiyor. Ailelerin çocuklarına hiç bir zaman dur aman yapma hareket etme dememeleri lazım bu süre içerisinde aktif olmasının sağlanması lazım bırakalım çocuklar kirletsinler döksünler, dağıtsınlar, koşsunlar aynı şey okul içinde geçerli teneffüslerde okullarda çocukları bırakın koşsunlar beden dersleri artırılsın. Çocuklar hangi oyunları seviyorsa onu yapsınlar. Yani çocukları mümkün olduğu kadar aktiviteye yönlendirmek gerek. Aslında aileler çocuklarla kaliteli aktif bir yaşam gerçekleştirmiyorlar okullarda çocuklar kendi akranlarıyla biraz daha fazla koşturuyorlar bunu da altını çizersek ailelerin ebeveynlerin yeterince aktif olmadığını gösteriyor. Burada ailelere ise önerimiz haftada 150 dakika orta şiddetli aktivite yapılması.