Hemotolojik Hastalıklar Ve Tedavisi

Ülkemizde hemotoloji aslında çok bilinen bir alan değil o yüzden hemotolojiyi biraz açmam gerekiyor. Hemotoloji dediğimiz zaman 3 ayrı alandan bahsedilebilir. Hemotolojik kanserler, damar tıkanıklığı, anemiler

 HEMATOLOJİK KANSERLER?

Hemotolojik kanserler üç ayrı alanda incelenir bunlardan bir tanesi lösemi. Toplumda kan kanseri olark bilinen hastalıklar lösemilerdir. Lösemiler denilince de 4 alt gruba ayrılır.

 Lenfomalar: Adı lenfoma ama belirtileri genellikle vücudun lenf bezi bölgelerinde oluşur. Örneğin boyun, koltuk altı, kasık gibi bu bölgelerdeki şişlikler veya buna ek olarak kilo kaybı gece terlemesi, ateş gibi belirtileri olabiliyor.

 Miyolema: Bu hastalık basit bir bel ağrısıyla doktora gitmekle başlar ama ciddi bir böbrek yetmezliği teşhisi ile konulabilecek bir hastalık dolayısıyla çok ciddi ağır sonuçları olabiliyor.

 

HEMOTOLOJİK KANSERLERİ NELER TETİKLİYOR?

Hemotolojik kanserler biraz daha dış etkenlerden bağımsız olarak gelişir bir kısmında bazı virüslerin rol oynadığı söyleniyor, belki eski dönemlerde ayakkabı yapım atölyelerinde ayakkabı tamir atölyelerinde benzen’ e maruz kalmak gibi ve radyasyona kalmak durumlarında hematolojik kanserler gerçekleşebiliyor. Ama hastalar sorgulandığında böyle bir öykü vermiyor. Dolayısıyla bu hastalığın sebebi tam anlamıyla bilinmiyor. Bu yüzden de büyük bir kısmının sebebinden çok fazla haberimiz olmuyor. O nedenle de şuna bağlı olarak artıyor demek çok zor. Mesela sigara kanseri tetikliyor, mesane kanserini ve gırtlak kanserini tetikliyor bunu biliyoruz. Ama hemotolojik kanserlerde bu mümkün değil.

 

ÇOCUKLARDA KANSER

Hemen hemen her türlü vücudumuza aldığımız gıdayı koruyucu ile beraber alıyoruz. Her hazır gıdanın içerisinde kimyasallar var bunlardan uzak kalmamızda mümkün gözükmüyor, dolayısıyla bunlarında çocukluk kanseri artışlarında önemli rolü olduğu biliniyor.