İnsan Neden Terler?

Terleme bildiğiniz gibi vücudun ısı regülasyorudur. Yani ısı düzenlemesini yapan bir olay. Normalde hepimizin terlemesi lazım terlemediğimiz zaman vücudun ısı dengesi sağlanmış olur.

Aşırı terlemeyi oluşturan sebepler nelerdir?

Terleme iki şekilde ayrılır birincisi primal sebepler ikincisi sekonder sebepler.

Primal sebepler: Ne olduğunu bilmediğimiz sempatik sistemin aşırı çalışmasından kaynaklarını bu sayede de yüz baş saçlı deri eller, koltuk altları, ayaklar ciddi olarak terler. Bir de bu sebebin dışında olan çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkanlar. Örneğin; tüberkiloz, diyabet, kanser gibi hastalıklar terlemeye neden olabilir ancak bunlar rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıktığı için terlemeyi durdurmak gerekmiyor.

Terleme Hangi Durumda Normal

Terleme çok sübjektif bir olaydır. Aşırı terleme ise genelde kişiden kişiye değişen bir şey çünkü terlemeden rahatsızlık duyan sonuçta kişinin kendisi. Çok objektif yani normları yok kriterleri yok. Bu kriterlerin dışına çıkmak zorundayız mesela kişinin koltuk altı çok yoğun bir şekilde terliyorsa ve ondan çok büyük bir rahatsızlık duyuyorsa bu bir şekilde tedavi edilmeli. Ama bir de normal terleme var. Kişi çok sıcak bir ortamda zaten terlemek zorundadır. Eğer ki terlemiyorsa o zaman sorun var demektir. Ya da çeşitli heyecan durumlarında bu tür terlemelerimiz meydana gelebilir. Ama maalesef aşırı terlemenin olduğu durumlar var ellerinden sular damlayan kişiler dahi var.

Terleme her iki cinste de eşit görülür ancak sadece kadınların bu sıkıntıya toleransı daha az. Erkekler çok fazla takılmıyorlar ancak kadınlar bu sıkıntıyı çok daha üst düzeyde hissediyorlar.