İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin vücudumuzda kan şekerimizi düzenlemeye yarayan ve pankreas’ ın salgılamış olduğu bir hormondur. İnsülinin temel mekanizması kan şekerinin regülasyonu içindir normalde gıdalarla aldığımız her şeker enerjiye dönüşebilmesi için pankreastan insülin salınması gerekir. Vücudumuzun da temel besin ihtiyacı şeker yoluyla karşılanır. Şekerler enerjiye dönüşür. Bu dönüşüm insülün  reseptörleri tarafından kas yağ ve karaciğer gibi dokulara taşınmasıyla gerçekleşir. İnsülin direnci genetik faktörler yetersiz beslenme sağlıksız hareket fiziksel aktivitedeki yetersizlik ve yaşlılık sebebiyle oluşan insülün hormonuna karşı meydana gelen hücresel dokulardaki yanıtsızlık olarak ifade edilir.

Başka bir deyişle insülin direnci kan şekerimiz normalken kandaki insülin seviyesinin aşırı derecede bulunması halidir. İnsülin direnci olduğunda kan şekeri o dokulara taşınması zorlaşır ve enerji ihtiyacı için problem ortaya çıkar. İnsülin direnci olduğunda bu sefer kanda şekerin yükselmemesi için vücut regülasyon mekanizmalarını devreye sokar ve pankreastan insülin salınımı fazlalaşır. Kan şekerinin yükselmemesi adına vücuttaki insülin göstergeleri artar insülinün en büyük etkisi açlık üzerinedir kişide açlık oluşturur açlık hissinden dolayı kişi özellikle abur cubur yemeler ve atıştırmalara başlar ve kilo artışı izlenir. Kilo artışı vücutta yağlanmaları oluşturur.

Bu tam bir kısır döngü haline geçer kilo artışı yağlanma insülin direncine insülin direnci de kilo artışı yapar işte bu noktadan sonra çıkılmaz bir döngü meydana gelir. Kanda insülin direnci fazlalaşınca kişiye açlık hissi başlar ve fenalaşıyorum halsizleştim başım dönüyor gibi şikayetler oluşur. Bundan dolayı kişiler acaba tansiyonum mu düştü endişesine kapılır ve bu şikayetle doktora başvurulur. Daha sonra vücuttaki pankreas yüksek oranda insülin üretmesi sonucu pankreasın rezervleri yavaş yavaş azalmaya başlar ve bu kez kan şekeri yeterli seviyede kontrol edilemez hale gelir. Artık kan şekeri yükselme aşamasına geçer ve geri dönülmez bir noktaya gelinmiş ve diyabet başlanmış olur.