İnsülin Direnci ve İnsülin Hormonu Nedir?

İnsilün hormonu bizim pankreasımızdan üretilen ve yiyeceklerden sindirim sonucu açığa çıkan şekeri hücrelere taşıyan çok önemli değerli bir hormondur. Örneğin bir tost yediniz bir bardak süt içtiniz, bu yiyecekler glikoza kadar yani kan şekerine kadar parçalanıp hücrelere girmesi lazım ancak bu sayede enerji olarak kullanılabilmesi için işte insülin hormonu burada kilit bir rol görevi görüyor yani açığa çıkan şekerin hücrelere girip enerji olarak kullanılmasını sağlıyor.  İnsilün direnci dediğimizde de maalesef bu hormon bu görevi yerine getirememiş oluyor. yani düşünün ki siz yemek yiyorsunuz ama açığa çıkan enerji ya da glikoz hücreye giremediği için vücut bunu enerji olarak kullanamıyor ve kendini hale enerjisiz aç hissettiği için tekrar daha fazla yemek yeme eğiliminde olabiliyor. Bu nedenle özellikle iki kişiden birine sorsak benim insülin direncim var diyebilir. İşte bu yüzden kilo veremiyorum diyebilir.

İnsülin hormonu vucutta yağlanmayı da artıran bir hormondur özellikle karın bölgesinde yağlanması olan kişilerinde insülin direncinden şüphelenmeleri önerilir çünkü kendini çoğunlukla karın bölgesindeki yağlanmayla ifade eder.

Eğer yemeklerden sonra uyku hali yorgunluk tatlıya tahammülsüzlük uzun süre aç kalamamak hele ki her yemekten sonra tatlı yemek gibi bir ihtiyacınız ve isteğiniz varsa özellikle karın bölgesinden kilo almışsak ve yağlanmışsak mutlaka bir dahiliye hekimine görünmekte fayda var ya da bir endokronolağa da gidebilirsiniz. Gerekli kan tahlilleri yapılır açlık kan şekerini açlık insülin hormonuna bakılır ve homa indeks dediğimiz bir değer hesaplanır eğer ki bu değer 2,7’ nin üzerindeyse  bu kişiler insülin direnci var gibi değerlendirilir.ama buna ilaveten gerekli bir takım yüklemelerle de bir endokrinoloğun değerlendirmesi tabiî ki çok daha doğru olur.

Maalesef yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyip bu konuyu ihmal ederseniz 5 yıl içerisinde bu sizi şeker hastalığına kadar taşıyabilir. Çünkü kan şekerini dengeleyebilmek için pankreasın sürekli insülin hormonu üretmeye başlıyor ve sizde üretilen hormon bir iş yaramadan kanınızda birikmiş vaziyette kalıyor. Bir zaman sonra da pankreas diyor ki benden bu kadar işte bu noktada ise Tip2 dediğimiz diyabet yani şeker hastası oluyorsunuz.