Kadınlarda Anormal Kanamalar

Anormal kanamalar en sık görülen şikayetlerden bir tanesidir o yüzdende kadınlar arasında genel bir şikayet diyebiliriz. İsterseniz kanamanın tanımını şöyle yapalım. Üreme çağındaki kadında oluşagelmiş adet düzeni süresi veya miktarından farklı kanamalara anormal kanamalar denir. Ancak anormali anlayabilmek için ilk önce normali bilmek gerekir. Normal bir kanama için uluslarası standart kabul edilmiştir o da şu şekildedir. Bir kadının adetin birinci gününden diğer adetin birinci gününe kadar ortalama 24 ila 38 arasında periyodu vardır ancak kişiden kişiye değişmekle birlikte 3 ila 7 gün arasında süresi vardır ve bunun ortalaması 5 gündür. Bir adet döneminde ise 81 litre kan kaybı olur. 81 litrenin üzerindeki kanamalara biz aşırı adet kanaması deriz.

81 Litre Nasıl Ölçülecek?

81 litreyi adet döneminde ölçmek mümkün değil onun için bir takım ipuçları vardır mesela kadın iki saatte bir pet değiştirme ihtiyacı hissediyorsa veya çocuk bezi kullanmak zorunda kalıyorsa ya da gece pet değiştirmek isteği uykusundan uyandıracak bir kanama ya da özellikle iki pet kullanımı, çamaşırlara çıkan kanamalar bunların hepsi bize hastanın fazla kanaması olduğunu gösteriyor.

Tedavi Süreci Nasıl Olur?

Hastayla konuşarak kanamaların şiddetinin anlaşılması sağlanır, kullandığı bir ilaç ya da korunma yöntemi nedir? Buna bakılır. Hasta genel bir detaylı öyküsü alınır daha sonra genetal sistem muayenesi yapılır burada elle kontrol ve görüntüleme cihazlarıyla kontrol edilir.

Anormal kanamalar çok ciddi bir sağlık sorununun habercisi de olabilir ya da basit bir iki aylık sıkıntı da olabilir. Örneğin diyet dönemleri, egzersiz dönemleri veya çok yoğun çalışma tempoları iş stresi gibi dönemlerde düzensizlikler olabilir. Ama bunu bir uzman hekime danışarak ekarde edilebilir. Bazen bu kadar basit olduğu gibi kanser gibi çok önemli hastalıklarında habercisi olabilir.  Mesala kan hastalıkları ya da kalıtsal kan hastalıkları başka sistem hastalıklarına bağlı olarakta neden olabilir.

Özellikle genetal hastalıklarda rahimle olan sıkıntılar daha çok kanamalarla gelir ama tüpler yumurtalıklar, rahim ile sıkıntılarda hasta ile görüşülerek anlaşılabilir.