Kalp Ve Damar Hastalıkları

KALP RİTİM BOZUKLUĞU

Kalp belirli aralıklarla kasılır ve bu sayede kanı pompalar işte bu aralıkları düzenleyen elektriksel bir sistem söz konusudur bu normal bir şekilde kalp ritmi olarak adlandırılır. Dakikada 60-110 arasında bir atım gerçekleşir. Kalbin elektriksel sistemi diğer sistemlerden bağımsızdır. Yani bir damar sistemi var, kasılan mekanizma var bir de kasılan mekanizmayı kontrol eden ritm mekanizması var işte bu ritm bizim hayata bağlanmamızı sağlayan önemli unsurlardan bir tanesi.  Ritm bozukluğu ise bu düzende meydana gelen aksaklıklar ve bunun sonuncunda da bir takım şikayetlere neden oluyor.

Bir saat bozukluğunda meydana gelebilecek bozukluklar nelere yol açıyorsa kalpte de aynen öyle oluyor. Durmalar, teklemeler bazende normalden çok daha hızlı bir şekilde çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Bu insanlarda çok değişik semptomlar oluşturabiliyor örneğin çok fazla atımlarda hasta çarpıntı hissedebiliyor. Bununla birlikte beyne giden kan miktarının azalmasına bağlı olarak şuurda bulanıklı veya tamamen şuur kaybı şeklinde seyredebiliyor. Diğer bir sonuçta kalbin yavaşlaması ve geçici durmaları söz konusu bu durmalar esnasında beyin kan akımı bozulduğu için şuur kaybı veya bulanıklığı meydana gelebiliyor. Daha sonrasında ise bu durum iyice kötüleşebiliyor ve kalp artık işlev göremez hale geliyor işlev göremeyen bir kalpta artık organ nakli için sıraya girmiş oluyor. Dilerseniz kalp nakli nasıl yapılır bu konuda da biraz değerlendirme yapalım.

KALP NAKLİ NASIL YAPILIR?

Kalp ameliyatlarının önemli bir kısmı kalbin durdurulması ile akciğer vücut dolaşımının yapay yöntemlerle dolaşması işlemi oluşturulur buna kardiyo pumenel bypas denir. Yani kirli kan alınır oksijenatörle temizlenir ve ondan sonra yapay bir kalp vasıtasıyla tekrar vücuda verilir. Kronik bypass ameliyatlarını kapak ameliyatlarını kalpteki delikleri hepsi bu yöntemle yapılır. İşte bu yöntemin başlamasıyla donörden alınan kalp çıkarılır ve bypass’ a alınan hastanın hastalıklı kalbi çıkarılarak yeni kalp damarları damarlarına, kulakçığı kulakçığına karıncığını karıncığına gelecek şekilde değiştiriliyor.

 

KALBİN AŞKLA BİR ALAKASI VAR MIDIR?

 Henüz çözülmek için pek çok çabanın yapıldığı bir uğraş alanı bu biliniyor ki kalpten çıkan ve giren dediğimiz bir sürü sinir lifi direk beyin ile alakalı onun dışında kalp hormonal reflekslere en iyi cevap veren organlardan biri bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar bu konuda ilginin olabileceğini ama çabalarında yoğunlaştırılması gerektiğini gösteriyor çünkü muhtemelen ilgisi var.