Alternatif Tıp ve Kanser

Kanserin Nedenleri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Kansere neden olan etmenler çeşitlidir. Sigara, alkol, stres, kötü beslenme, genetik yatkınlık, obezite, mesleki ve çevresel etmenler, aktif olmayan yaşam tarzı ve mikroorganizmalar bu yollardan sadece bazılarıdır. Kanserden korunmak için sağlıklı beslenmeye, stresten uzak durmaya ve aktif bir yaşam tarzına gereksinim vardır.  Aslında tek başına Vahdet Tobias Turkonun Gelecekten Mucize İksirler kitabının kanseri önleme konusunda yeterli olacağını düşünüyorum. Bu kitaba googledan aratarak ulaşabilirsiniz. Minicik bir kitap ama ben bu kitapta yazılanların çok faydasını gördüm.

Kanserin Tedavi Yolları

Kanser tedavisinde uygulanan 3 temel yöntem vardır. Bu yöntemler cerrahi, kemoterapi ve radyoterapidir. Cerrahi yöntemi, yayılmamış ve sınırları belli kanser hücrelerinin ameliyat ile çıkarılması işlemidir. Kemoterapi, antikanser etkinliği bulunan ilaçların birkaç kür halinde hastaya verilmesi esasına dayanır. Kanser hücrelerini öldüren bu ilaçlar vücudun özellikle saç, kan, kemik iliği ve sindirim sistemi hücrelerine de zararlar verir. Yan etkisi oldukça fazla olan bu tedavinin geliştirilmesi üzerine çalışılmaktadır. Radyoterapi ise cerrahi gibi sınırları belirli kanser hücreleri üzerine radyasyon uygulamak yoluyla kanserin küçültülmesi veya yok edilmesi esasına dayanır. Bu üç yöntemden başka yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri alternatif tedavi yöntemleridir.

Alternatif Tıp ve Kanser

Alternatif tıp kanser tedavisinde özellikle mevcut tedavileri destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemlere fitoterapi, homeopati, kriyoterapi, hipertermi, oksijen ve ozon terapileri, yoga, masaj, manyetik terapi, ayurveda, hacamat, akupunktur, anjiogenez, kolon hidroterapisi, gen tedavileri, kök hücre ve hormon terapileri örnek verilebilir. Bu tedavi yöntemleri içinde hastaların en çok kullandıkları yöntem fitoterapidir. Fitoterapi alternatif tıp yöntemleri içerisinde kanser tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir ve bitkilerle tedavi anlamına gelmektedir. Günümüzde tedavide kullanılmakta olan birçok kanser ilacının etken maddesi bitkilerden elde edilmektedir. İlaç etken maddelerini oluşturan bitkiler Podophyllum peltatum, Camptotheca acuminata, Taxus brevifolia, Viscum album, Catharanthus roseus ve Ganoderma lucidum’dur. Bunlar doğrudan antikanser etkisi olan zehirli bitkilerdir. Bu bitkileri doktor kontrolü olmadan tüketmek ciddi zararlar verebilir. Ancak kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azaltmak için Zencefil, Zerdeçal, Ekinezya, Brokoli, Safran, Enginar, Yaban mersini gibi bitkiler güvenle tüketilebilir.

Alternatif tıp yöntemi doktorların bilgisi ve onayı sonrasında uygulanmalıdır. Ayrıca alternatif tıp ile ilgili bilgiler bu alanda uzman doktorlar ve eczacılar tarafından verildiği sürece dikkate alınmalıdır. Bu kişiler dışında maddi kazanç elde etmek için kanser hastalarının hayatları ile oynayan kişilere karşı uyanık olunmalıdır.

Kına Kanseri Önlüyor-Bir Başka Alternatif Tıp Uygulaması

Fareler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, kına kanserle mücadelede önemli bir rol oynayan enzimlerin artışını, bu da tümör büyümesini durdurduğunu gözlemleyerek onayladılar.

Gaziantep Üniversitesin de (GAÜN), yüzyıllarca süren kınanın toplumda önleyici etkisi olup olmadığı araştırıldı.

Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, kanserin Türk kültürüne önemli bir yer tutan kanser üzerindeki bilimsel etkisini araştırmıştır.

Yapılan bilimsel araştırmada, farelerin kanseri önlemede etkili olup olmadığı araştırıldı. Fungal hastalığa karşı etkili olduğu bilinen üreme etkilerinin de kanseri önlemede etkili olup olmadığını belirlemek için yapılan araştırmalar çerçevesinde, daha önce yapılmış 60 fareye farklı dozlarda ağız yoluyla 10 gün boyunca yürütülen çalışmalar sürdürülmüştür. Kına ile 10 günün sonunda, farelerde çeşitli kanser parametreleri araştırıldı.

Araştırma sonucunda “Ehrich Ascite Corcinama” tümörünün büyümesinin durdurulduğu tespit edildi. Ayrıca, kokainin antioksidan aktivite kapasitesini arttırdığı bulunmuştur. Kanserle mücadelede önemli rol oynayan enzimlerin farelerde arttığı gözlemlendi.

Doğal tozun yeşil tozunun kullanılması ile ilgili araştırma ve sonuçlar da Uluslararası Farmakoloji Dergisinde yayınlandı.

Biyoloji Bölümü Başkanı Dr. Mehmet Özaslan, AA muhabirine yapılan çalışmaların yapıldığını söyleyerek, yeni bitkisel kaynakların kansere karşı umut verici sonuçlar doğurduğu söylenebilir.

Gelişmiş kına üzerine araştırma alternatif kanser ilaç geliştirme yöntemleri temel alınarak yapılan araştırmalar Prof. Dr. Özaslan tarafından ifade edilebilir ve bu alanda bilimsel çalışmalarına devam edileceklerini belirtti.

Kına Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kına, Arabistan’da yetişen bir kına ağacının yapraklarını kurutarak ve öğüterek elde edilen bir tozdur. Bu ağacın boyutu Arabistan kirazı (sedir ağacı) ve yaprakları zeytin yaprağına benzemektedir. Kına (kına) ile erkekler saçları ve sakalları olurken, kadınlar saçları ve elleri çıkarılacaktır. Açıkça kullanıldığı için tırnaklarla karıştırılarak kullanılır. Turuncu renkte hoş bir kırmızımsı renk var. İnsanların tedavi amacıyla kullandıkları görülüyor. Kına serin bir üründür ve vücudu rahatsız etmeden daha kuru özelliklere sahiptir. Kına vücuda kondu; Sertliği yumuşatır. Su ile kaynatıp ateşe yayıldığı zaman çok faydalıdır.

Soğutucu, hafif nemlendirici ve yumuşatıcı ya sahiptir. Ağrı bölgelerine merhem uygulandığında, sinirleri yumuşatır ve ağrı giderir. Organları toplamak ve güçlendirmek yeteneğine sahiptir. Yapıştır ile yapılır ve kaslı uyuzlara uygulanırsa iyileşir. Ayrıca macun olarak ateş yaralarına uygulanması da yararlıdır. Ağız yaraları için ve özellikle çocukların ağzında ve dilinde akneler için (kanepeler) faydalıdır. Macun mum ve gulaş ile karıştırılarak uygulandığı takdirde; Yan taraftaki ağrı ve düzensizliklere karşı faydalıdır. Kına taze yaralar için çok kullanışlıdır. Bazı bileşikler, iyileşmek için merhem gibi kırık çıkıklara dahil edilir. Sinir ağrıya karşı da faydalıdır. Kına, saç bitirmek, saçları güçlendirmek ve güzelleştirmek.