Kanseri Nasıl Önleyebiliriz?

Türkiye’de her sene yaklaşık olarak 2 yüz bin kişi kansere yakalanıyor. Sırayla bununla beraber teşhis de geç kalındığında ise büyük bir olasılıkla can kaybı yaşanıyor. Uzmanlar kanserden korunmak için hayatın basitleştirilmesi gerektiği konusunda hem fikirler. Çok yemek, çok vitamin, çok tetkik aslında bunlar masum gibi görünüyor olabilir ancak her şeyin aşırısı da kanser denen illete davetiye çıkarıyor.

Kanserden korunmak için örneğin sigarasız bir yaşam ve sebze ağırlıklı beslenelim haftalık bir iki saati içeren egzersiz yaptığınız da neredeyse tüm kanserlerin % 50 oranındaki bölümünü yok edebilirsiniz. Aşırı dozda vitamin kullanmakta kanser riskini artırdığı bilinen bir gerçek herkesin kendisinin doktoru olması da bu süreçte oldukça önemli uzmanlar bu noktada uzun süren hastalık belirtilerinin dikkate alınmasını istiyor

Örneğin öksürüğünüz devam ediyor, balgamda kan oluyor ve tedavi kürüne rağmen sürenleşiyor, beraberinde ise halsizlik, iştahsızlık gibi bulgular ortaya çıkıyorsa bunun kanserle bağlantılı olabilme ihtimali var.  Mesela karın ağrısı 1 hafta 10 günü geçiyor ama az önce belirttiğim gibi büyük abdestte kan ya da ağızdan kan gelmesi halsizlik ve kilo kaybı gibi durumlar, yemek yiyememe, iştahsızlık durumlarında mutlaka doktora müracaat etmeliyiz.

Bedenimizin şeklinin değişmesi, yara oluşması kanıyor olması ve renk değiştirmesi önemlidir ancak bunların dışında bir şikâyeti hemen kanser oldum şeklinde düşünmemeliyiz.  Çocuklarda bu durum biraz daha dikkat edilmeli. Sık doktor değiştirmekte bu zaman kaybında dezavantaj diyebilirim.

Kadınlarda memede kitle erkeklerde prostat sorunları mutlaka dikkate alınmalıdır sık doktor değiştirmekle zaman kaybetmemek adına hızlı olmak teşhis ve tedavide dez avantaj.

Daha önce gidilen doktora bir kez daha gitmeli ve o doktorda bunun alarm bulgusu olduğunu anımsatacak örneğin bir tomografi isteyecektir. Yani bizim size belirteceğimiz durum sürekli olarak aynı doktora gidin sizinle birlikte o doktorda sizin vücudunuzu tanıyacaktır.