Karın Ve Kasık Fıtıkları

Karın duvarı aslında bir bütünlük içerisindedir ve kuvvetler dengesi söz konusudur bu da göbek çukuruna doğru uzanan kuvvetlerin bir dengesi şeklindedir. Bunun yapının bozulması durumunda karın duvarı fıtıkları meydana gelir. Karın duvarında birçok fıtık olabilir ancak bunlardan en sık olarak gördüklerimiz kasık fıtıklarıdır. Ama karın duvarı fıtıkları içerisinde göbek fıtıkları da vardır. Bazı durumlarda ise geçilen ameliyatlardan sonra görülen fıtıklarla da karşılaşma ihtimali vardır bunlara fizyonel fıtıklar veya ventral fıtıklar denir. Bunların hepsinin iç organların karın zarı ile beraber karın duvarının dışarıya doğru çıkması eylemidir.

 Fıtığa Neden Olan Durumlar Nedir?

 Fıtığın oluşma mekanizması arasında bir takım yanlış kullanımlar söz konusudur. Örneğin; ağır kaldırmak bunlardan bir tanesidir. Ya da karın içi basıncını artıran nedenler, kronik kabızlık ya da kronik bir öksürük bu tür hastalıklarla da fıtıklar meydana gelebilir. Günlük hayatımız da özellikle evde bulunan hanımların daha çok karşılaştıkları durumlardan bir tanesi ağır kaldırmaktır.

 Bebeklerde Fıtıklar

 Çocuklarda fıtık doğumsal olarak meydana gelebilir anatomik olarak erkek çocuklardan bahsedecek olursak testisler anne karnında bir göç izler ve bu göç esnasında göç yolunun açık kalması bu fıtıkları doğumsal olarak ortaya çıkarır.

 Fıtığın Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudu simetriğe yakındır tam bir simetrik değilse de insan aynaya baktığı zaman kendini simetrik görmek ister. Dolayısıyla fıtık oluştuğunda bir şişlik meydana geldiği için simetri bozulmuş olacaktır bu göze batar ve hastalar fıtık tanısını kendileri koyarlar. Hastalığın ilerlemesi yani bir komplikasyon olması durumunda şekil değiştirecek ve bir takım yüksek riskler oluşacaktır. Ama tanıda derki bir şişlik olması beraberinde ağrı olması fıtığın tanımı için yeterli.

 Kimlerde Karın Fıtığı Görülür?

Göbek fıtıkları daha çok kadınlarda görülür. Göbeklerindeki küçük defektler bilinmeyen yırtıklar doğum esnasında daha da büyüyebilir ve doğumdan sonra göbek fıtığı şeklinde ortaya çıkar. Kasık fıtıkları ise erkeklerde sık görülür erkeklerin cinsel organlarının anatomik yapılarından kaynaklanan bir doku zafiyetidir. Ama bu demek değildir ki sadece kadında ya da erkekte olacaktır hayır her iki fıtıkta iki cinsiyette görülebilir.