Kekemelik Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar Nasıl Tedavi Edilir?

Kekemelik Nedir?

Konuşmanın içerisindeki doğal olmayan tutulmalar, konuşmanın akıcılığını etkileyen pürüzsüzlükler, konuşmanın içerisindeki bloklar kekemelik olarak adlandırılır. Kekemelik ilk etapta 3-5 yaşları arasında ortaya çıkar konuşmada bir iki tane takılma kekemelik olarak adlandırılmaz iki şekilde sıralayabiliriz.

 

  • Geçici Kekemelik
  • Kalıcı Kekemelik

 

Geçici kekemelik: görüldüğü andan 12 ay içerisinde geçerler ve bir daha görünmezler örneğin çocuk benim, benim adım diye konuşuyorsa bu bir kekemelik türüdür ya da harfe baskı yapıyorsa vurgu yapıyor da örneğin “b” leri patlatarak “p”‘ leri patlatarak söylüyorsa bu bir kekemelik türüdür. Ama burada çocuğu hemen kekeme diye etiketlemek çocukta farkındalık ve özür yaşamasına neden olur. Bazen çocuklar “r’ harfini vurgularlar ama bu bir kekemelik değildir bu harfin yanlış telaffuzu ile alakalıdır. Buna artikilasyon bozukluğu denir. “r” ‘ler 8 yaşına kadar çıkmazsa problem olur daha öncesinde bir problem olarak algılamamak gerekiyor çünkü zamanla kendiliğinden düzelecektir.

 

Kekemeliğin Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalarla şu şekilde ifade edebiliriz kişiyi tehdit eden bir unsurla karşılaştığında savunma psikolojisi olarak kekelemek başlayabilir ne demek istiyorum derseniz örneğin ani bir şok, travma, yangın çıkması, köpekten korkma gibi genel olarak korku gibi olaylar kekemelik sebebi olarak görülür. Bunun yanı sıra konuşma organları yanlış kullanılıyorsa, nefes kontrolsüzlüğü vara bunlar kekemelikle ilgili olabilir. Bir de taklit yoluyla öğrenilebilir. Ailede anne ve babada kekemelik arsa o zaman çocukta olma ihtimalide biraz fazla olacaktır.

 

Konuşma Organlarının Yanlış Kullanılması Nedir?

Gırtlağı gereğinden fazla kasarak kendini sıkarak konuşmak bir alışkanlık haline dönüşebilir ve kişi belli bir süre sonra bunu kekemeliğe dönüştürebilir. Aile tarafından sürekli olarak düzgün konuş şeklinde uyarıldığında olabilir.

 Şunu belirtmek istiyorum kekemelik ortaya çıktığında çocuklarınıza baskı yapmayınız.  Aksi takdirde durum daha da çok artacaktır ve buna bağlı olarak ta tüm vücut yanlış olarak kullanılabilir.