Kök Hücre Nakilleri

Kök hücre nakillerinde ön planda olan kan grubu değildir doku grubu denilen farklı proteinlere bakılır bunlar hücrelerin yüzeyinde bulunurlar. Kardeşler arasında uyum olma olasılığı % 25-30 civarındadır. Kardeşler arasında yoksa eğer anne baba evli ve çocuğu varsa çocuklarına veya diğer akrabalarına bakılabiliyor. SGK şu an için 25 kişiye kadar doku gruplarına bakılması onayı veriyor eğer ki bulunamamış ise sağlık bakanlığı ile Kızılay’ın koordineli bir şekilde kurduğu TÜRKKÖK denilen kök hücre merkezi var oraya başvuruluyor. Orada gönüllü vericiler var ve kısa süre içerisinde uyumlu verici var ya da denilip geri dönüşler sağlanıyor.

Kök Hücre Bağışlamak Riskli Midir?

Kök hücre bağışlamanın hiç bir sıkıntısı yoktur belki erken dönemde ağrı olabilir bir iğne yapılıyor çünkü bu beş gün sürüyor buna bağlı olarak kemik ağrıları veya gribal bir tablo oluyor ama hiç bir yan etkisi yoktur.

Kök hücrelerin nakli ameliyatlı bir yöntem değildir damardan serum alır gibi veriliyor. Çünkü bazı yerlerde ameliyat gibi vurgulanıyor ve bu ister istemez insanların korkmasına neden oluyor. Hastaların iyileşme süreçlerinde en büyük sıkıntı enfeksiyondur yani ateşin yükselmesi. Bu nedenle steril ortamlarda tutuluyor hastanın yanına girişler engelleniyor çünkü dışarıdan giren her kişi virüs, bakteri bulaştırabilir.

Kemik İliği Kimler Verebilir?

18-50 yaş arasında sağlıklı herkes verici olabilir. Sağlıktan kastım daha önce herhangi bir kanser geçirmemiş, hepatit yani bulaşıcı sarılık bu tür hastalıklarla karşılaşmamış kişiler verici olabilir. Vericiler yalnızca iki tüp kan verirler bir de onay formunu dolduruyorlar. Ama bu şu anlama gelmiyor ben bunları verdim her şey bitti. Hayır burada istediği zaman vazgeçme hakkına sahiptirler.