Lösemi Tedavisinde Yenilikler

Tüm kanserlerde olduğu gibi lösemiler de de belli bir sebep yok ama tabi riski arttıran bazı faktörler gösterilmiştir. Özellikle tarımla uğraşanlarda ki yabancı otlar, yabancı böcekler, radyasyon, sigara gibi nedenler sebep olarak gösterilir ancak mutlaka şundan oldu diye bir şey yoktur. Burada imniyo sistem çok önemlidir burada bozulma olan kişilerin kanser hastalığına yakalanma riskleri yüksektir.

Daha önceden başka hastalıklar için kemoterapi almışsa risk yüksek olabiliyor. Löseminin tedavisi kemoterapi ile başlıyor çünkü hastaya ilik halinin sağlanması lazım kemik ilikleri ne kadar temiz ise nakle girdiklerinde başarı şansı o kadar fazla olur mutlak suretle ilik halinin oluşması gerekir. Bunun için bir kür veya iki kür kemoterapi alması şart ancak her riskin vakasında tabii ki nakil yapılmıyor. Kesin tanıyı koyduktan sonra bazı parametreler var seyrin kötü olacağını gösteren parametreler diyebiliriz bunlarla beraber değerlendirerek bu hasta kök hücre nakline gider diye karar verilir.

Kök Hücre Nakli Kaç Çeşittir?

Kabaca iki tip kök hücre nakli vardır diyebiliriz biri hastanın kendisinden diğeri de yabancı kişiden. Bu yabancı kişi kardeşi olabilir veya aileden bir başka birey olabilir veya aile dışı bir birey olabilir. Hastaların kendisinden yapılan nakil her hastalıkta yapılmıyor özellikle lenfomalarda bazı türde yapılıyor burada nispeten başkasından yapılana göre daha kolay bir süreç ancak hasta tabii ki yine kemoterapi alıyor kemik iliği olabildiğince iyi düzeye getiriliyor ve bunun üzerine kök hücreleri toplanıyor. Kök hücreler üç şekilde elde edilebilir ama bu tabii ki kendinden yapılan nakil için söz konusu değil. Kemik iliğinden veya dolaşan kandan. Dolaşan kana kök hücreler çıkarılır sayısı artırılır ve bir cihaza bağlanarak kök hücre 3-4 saat içerisinde toplanır. Ama yaklaşık bir 5 gün içerisinde ilaç kullanımı var daha sonra hastanın bu kök hücreleri donduruluyor bir müddet sonra yüksek doz kemoterapi verilip ardından bu kök hücreler verilir. Bu kendinden nakil oluyor. Başkasından nakil ise en sıklıkla kardeşler arasında oluyor kardeşler arasındaki uyum oldukça fazladır.