Mantar Hastalığı Nedir?

Mantar derinin üst ağına yerleşen ve herkesin görebildiği bir enfeksiyon türüdür.

Mantar Neden Oluşur?

Mantarın çeşitli formları var ama hepsi için önemli olan konu şudur. Mantarlar topraktan bulaşır hayvandan bulaşır insandan insana bulaşır. Topraktan bulaşma olasılığı daha azdır buna nazaran hayvanlardan daha sıklıkla bulaşır bu nedenle de korunmak amaçlı olarak en büyük önlem hijyendir.

İnsandan insana bulaşma konusuna önlem olarak ise giysi değişikliği yapmamak gerekir örneğin başka bir kişinin giydiği terliği giymemek gibi.  Mantarın üremesine neden olan şey ter’dir diyebiliriz çünkü derinin mukavemiyeti bozulur mantar enfeksiyonlarını vücudumuza aldığımız zaman eğer ki iyi bir ortam bulamayacaksa zaten hastalık yapmayacaktır ama bahsettiğim gibi terli ortamlarda ürerler.

Bazı mantarcıklar vardır ki bunlara fırsatçı mikroplar deriz onlar vücutta fırsat kollar beklerle ne zaman derinin bariyeri bozuldu örneğin nemli kaldı, metabolik hastalığı oldu o zaman hemen üremeye başlarlar. Mantarın belirtileri nelerdir?

Mantar saçlı deriden başlar ve gövdedeki görünüş şekli farklıdır, elde ki ayaktaki, kasıktaki, tırnaktaki görünüşlerinin hepsi birbirinden farklıdır. Saçlı deri içerisinde olduğunda yuvarlak deri döküntüsü şeklinde görülür, saç mantarları daha çok çocuklarda olur daha sonra büyüdükçe vücudumuzdaki bazı yağ asitleri bu üremeyi durdurduğu için ileri ki yaşlarda da görülmez. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Birinci olarak kişisel temizliğinize çok dikkat etmemiz lazım vücudun nemli kalmaması gerekir. Saçlı deri mantarları içinde başkasının şapkasını giymemek gerekir çocukların hayvanlarla çok fazla temas içerisinde olmaması gerekir özellikle de sokak hayvanlarını sevdikten sonra mutlaka el hijyeninin sağlanması gerekir. Eğer ki mantarları varsa giydiğimiz elbiseyi yeniden giymemek gerekir. Aşırı terleme varsa terlemenin kuru tutulması, naylon giysiler giyilmemesi.