Meme Kanserleri

Meme kanseri kadınların en sık gözlenen kanserleridir bu nedenle de önemlidir. Meme kanser kelimesi ile anıldığı için ürkütücü oluyor ancak her yıl artış oranı dünyada yalnızca % 2 ama yaşla beraber hanımlarımız 40’lı yaşlara geldiklerinde duymaya başlıyorlar. Bu algıda seçicilik ve 40 yaş üstü kadınlarda ciddi bir tedirginlik yaratıyor. Ancak Türkiye’ de çok ciddi başka sorunumuz var bizim batı Avrupa’dakinin aksine Türkiye’ de 50 yaş altı meme kanserlerinde dünya şampiyonuyuz. Türkiye’ de meme kanseri ne yazık ki ileri yaş hastalığı da değil aynı zamanda genç kadınlarımızda da sıkça rastladığımız hastalıklardan bir tanesi. 20–50 yaş arasındaki kadınlarda bütün meme kanserlerinin % 47′ sini temsil ediyor. Yani Türkiye’ de meme kanseri yaşlı kadın hastalığı değil diyebiliriz. Meme kanseri % 2 bir artış göstermesine rağmen dünyada ölüm oranları da hızlı bir şekilde aşağıya doğru inen bir hastalık yani artışı görseniz dahi ölümlerin ciddi oranda azaldığını göreceksiniz. Çünkü başarılı tedaviler, başarılı ilaçlar, başarılı ameliyatlar, farklı yöntemler meme kanseri tedavisi içerisine girmeye başladığı ilk andan itibaren tecrübe ile beraber ve bütün bu süreçler olumlu yönde ilerliyor.

 Erken teşhiste yakalanmış olan bir kadında meme kanserinde 40 yıl 50 yıllık bir ömür beklentisi % 90′ larda. Ama buradaki önemli faktör kadının yaşam biçiminde oluyor.

   

Yaşam Tarzımız Meme Kanserinde Risk Faktörü Müdür?

Meme kanserinde yönetilebilir risk faktörleri var yönetilemeyenler var. Yönetilemeyenler hangisi derseniz kadın evlenmek istememiştir, çocuk sahibi olmamıştır ya da bir şekilde emzirememiştir bunlar meme kanserinin yönetilemeyen risk faktörleridir. Ancak daha büyük risk faktörleri var ki bunlar yönetilebilir olanlar.

 Yönetilebilir Risk Faktörleri Neler?

Bunlar kadının kontrolsüz doğum kontrol hapı kullanması

Yaşla beraber risk faktörü artıyor ancak yaşla beraber kadının aktivitesi artış gösterirse meme kanseri ihtimali olma olasılığı azalır. Haftada 3 defa 10 bin adım atmalı

 Ailesinde meme kanseri hikayesi olan kadınlar korkmasınlar çünkü 100 tane meme kanserinden yalnızca 5-7 tanesi ailesel özellik taşır yani illa ailesel geçiş gösterecek değildir.