Menopozda Beslenmenin Önemi Nedir?

İlerleyen yaşla birlikte vücudumuzun yağsız kitlesinin yağ kitlesine göre oranı azaldığı için metabolizma hızımızda aynı yönde azalıyor. Bununla beraber ostrojeninde azalmasıyla birlikte yağ dağılımı değişiyor. Normalde basen bölgesinde yağlanma problemi olan kişileri örnek verecek olursak menopoz döneminde üst bedenlerinde de yağlanmalar meydana gelir özellikle karın bölgesinde bu yağlanmalar daha yoğun olur. Kilo artışı devam ederse sırt ve kollarda da yağlanmada kaçınılmazdır. Hücre içi sıvı miktarlarında azalmalarla birlikte total vücut proteinde bir düşüş meydana gelir.

Menopozda Beslenme Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sonuçta ostrojenin azalmasına bağlı olarak pek çok sağlık problemleri oluşmaya başlayacaktır. Ama bunu ilerleyen dönemlerde yaşamak ya da daha geç ortaya çıkmasını sağlamak için beslenme ve yaşam biçimimiz burada önemli derecede rol oynuyor. Aslında menopozun tek bir iyi yanı var vücudun demir gereksinimi bu dönemden sonra azalıyor olması. Dolayısıyla normalde demir yetersizliği olan ve bu yüzden ilaç kullanan kişiler menopoz döneminde belki bunu sadece beslenmeleriyle düzenleyebilirler ve ilaç kullanmalarına gerek kalmayabilir.

Ancak buna istinaden kötü yanı menopozdan önce hiç kilo problemi yaşamamış olan kişiler bile menopozdan sonra kilo almaya başlayacaklardır. Çünkü ostrojenin azalmasıyla birlikte vücudun enerji ihtiyacı azalıyor, eğer yaşam biçimimizi de buna göre düzenlemezsek yavaş, yavaş kilo artışı başlıyor. Ostrojenin azalmasına bağlı olarak vücutta kemik kaybı artıyor, kalsiyuma gereksinim artıyor, eğer yeterli miktarda kalsiyum alınmazsa o zaman da kemik erimesi ortaya çıkmaya başlıyor. Birde ostrojenin azalmasına bağlı olarak kadınlar artık kalp hastalıkları ve yüksek tansiyondan kendilerini daha uzun süre koruyamaz hale geliyorlar. Bunların hepsi ostrojenin azalmasıyla alakalı ama bu demek değil ki menopoza giren herkes hemen kalp hastası olacak, osteoporoz olacak, tansiyon oluşacak, şeker hastası oluşacak, insülin direnci oluşacak.

Bunlara yatkınlık tabiî ki artıyor ama bizim mevcut durumumuzu sağlayan kesinlikle beslenme biçimimiz ve yaşam biçimi alışkanlıklarımız. Sonuçta bunu olması gerektiği gibi yaşarsak ve düzenlersek bunların oluşmasını da öteleyebiliyoruz.