Menüsküs Yırtılmaları

Menüsküs diz ekleminde çok önemli işlev gören önemli bir parçadır eskiden çok önemli bir şekilde üzerinde durulmazdı ancak günümüzde menüsküsün öneminin çok daha fazla olduğu ortaya çıkmış durumda. Menüsküs iki kemik arasında yer alan ve bu iki kemiğin birbirine olan uyumunu artıran aradaki bir yastık parçası yani eklemin amortisförü gibi düşünmek lazım sadece eklemin birbirine uyumunu artırmakla kalmaz yüksek bir yerden atladığımızda ekleme gelen yükü eşit dağıtır eklem içindeki sıvı dağılımını dengeli bir şekilde yapar multifonksiyonel çok fazla fonksiyonu olan diz için vazgeçilmez bir parçacıktır. Dolayısıyla hareketsel anlamda vücudun temel taşlarından bir tanesi diyebiliriz.

 

MENÜSKÜS YIRTILMALARI NASIL OLUR?

Menüsküs yırtıklarını iki başlık altında anlatabiliriz birincisi travmatik ikincisi dejeneratif’ dir.

Travmatik Yırtıklar: Genç yaşlarda aktif spor yapanlarda profesyonel sporcularda ani rotasyonel hareketlerde yani menüsküsün iki kemik arasında sıkışmaktan kendini koruyamadığı durumlarda ani bir travma ile orta çıkar hasta ya da kişi bunu çok net bir şekilde hisseder. Benim şu anda şöyle bir olay oldu dizime aniden bir sancı saplandı gözümden yaş geldi hatta ses duydum diyerek net bir şekilde tarif ederler.

 

Dejeneretif yırtıklar: Aşınma kelimesinden gelen bir yırtık şeklidir ilerleyen yaşla eklem içindeki aşınmaya paralel olarak yani kıkırdağın aşınmasıyla birlikte menüsküste giderek aşınmaya başlar ve o yavaş yavaş aşınan menüsküs özellikle düzenli spor yapmayanlar birden spora başladığı zaman veya spor sırasında ani hareketlerde kendini koruma gücü çok fazla kalmadığı için kolay yırtılır. Hasta bunu bazen hafif hisseder belli belirsiz tarif eder.

 Özellikle menüsküs yırtıkları son yıllarda toplumda artan spor yapma isteğine bağlı olarak daha sık görülür hale geldi sonuçta belli bir yaştan sonra eklemlerinizde bir aşınma olacaktır artı yaşam şekilleri de değişiyor örneğin bugün refah seviyemiz arttıkça menüsküs yırtılmalarıyla daha çok karşılaşıyor. Spor çok doğru bir şey ancak sporu bilerek yapmak lazım. Aşınmasından en çok korktuğumuz bölge kıkırdaktır. Kan damarı olmadığı için kendini besleyemez bu nedenle çizik dahi olsa kendini yenileyemez önemli olan bu duruma düşürmemek.