Mesane Kanserleri

Mesanenin İşlevi

Mesane vücudumuzun alt bölgesi yani çanak bölge dediğimiz leğen kemiklerinin içerisinde en derinde yer alan organdır. Mesane esasında erişkin bir insanda dolu olduğunda yarım litre kadar idrar depolayabilir. Mesanenin iki tane fonksiyonu vardır.

  • İDRAR DEPOLAMAK
  • İDRAR BOŞALTMAK

Böbreklerden gelen iki tane idrar kanalı mesaneye bağlanır bu kanallar vücudun arka bölgesinden mesanenin içerisine doğru girer. Mesane belirttiğimiz kapasiteye kadar idrar depolar. Bizim çocukluk yaşlarda aldığımız idrar kontrolü eğitimi sayesinde erişkin hayata geçmeye başladığımız andan itibaren de günde bir kaç defa veya en fazla 7-8 defa idrara giderek iki böbreğimizin yaklaşık bir günde üretmiş olduğu 1,5 litre kadar idrarı boşaltırız.

Mesanenin üç tabakası vardır en dışında bütün organlarda olduğu gibi bir zar tabakası var ortasında basınç üretimini yani içinde depoladığı idrarı dışarıya atabilecek kas tabakası var en içte de örtü tabakası var. Bu örtü tabakası çok özelliği olan bir tabakadır idrarın geri emilmesini engelleyen ve idrardaki bakterilerin yapışmasını engelleyen madde salgılayan bir tabakadır. Bütün mesane kanserleri dediğimiz olayların çok önemli bir kısmıda bu mesanenin iç örtüsünden kaynaklanır. Sigara ile alınan zehir akciğerlerden böbreklere ve oradan da mesaneye gelir. Bu nedenle de iç örtüsünü zedeleyip kanserleşmeye neden olur.

Mesane kanseri tüm dünyada kanserler içerisinde üst sıralarda yer almaktadır. Dünya istatistiklerine baktığımızda abd ve avrupa’ da bütün kanserler sıralamasında ilk 6-7. Sırada yer alırken türkiye’ de ilk 4. Sıradadır. Ürolojik kanserler arasında en sık görülen prostat kanserinden sonra ikinci sıklıkla gördüğümüz bir kanser türüdür. Erkeklerde biraz daha çok görülür ancak malesef hanımlarda da görülmeye başlandı.

 Mesane Kanserinin Sebepleri

Tüm kanserler için geçerli olan faktörleri mesane kanseri içinde sayabilir örneğin bunlardan bir tanesi genetik yani aileye yatkınlık diyebiliriz. Ancak dışarıdan etkenleri sayacak olursak bu hastalıkların % 50’si sigaraya bağlı olarak gelişir. Sigaranın içerisindeki kimyasal maddeler akciğerden kana karışır kandan da bütün hücreleri dolaşır. Bu nedenle sigara hemen hemen bütün kanserlerin ana sebeplerinden biridir. Ama mesane için özelliği şu böbreklerden süzülen bu atık maddeler kandaki yüzlerce kat daha fazla olan bu yoğunluğa ulaşılarak idrarla atılır. Mesaneden beklediği içinde daha fazla temas ediyor. Burada kanser gelişiminine neden oluyor.