Mide Küçültme Ameliyatları

Obezite bazen bir kader haline gelebiliyor ne kadar diyet, zayıflama, sporda yapılmış olsa artık bir yerden sonra kesinlikle durdurulamıyor, bazılarında insülin direnci oluyor bazılarında pankreas fonksiyonları bozuluyor aşırı insilün salgılanmaya başlıyor kandaki insilün hep açlık yaratıyor. Doymayan insanlar ortaya çıkıyor sürekli yiyorlar gece yiyorlar, sabah kalkmaları ağır oluyor sürekli tatlı yeme ihtiyaçları oluyor, bir yerden sonra istese de zayıflayamıyor ve önü alınamayan bir şişmanlık ortaya çıkıyor.

İşte bunlar bir işe yaramadığı zamanda son zamanlarda oldukça gelişmiş olan obezite cerrahisi var.  Son iki yıl içerisinde teknik bir hayli değişti laparaskopik olarak yapılıyor. Eskiden karın açılıp yapılıyordu ve incecik kalmış karın duvarının birleşmesi zaman alıyordu. Bunun yanı sıra çok geç müdehaleler yapılıyordu örneğin 180-190 kilolarda hatta 220 kilo hastanın bile ameliyat edildiğini biliyoruz. Burada üst sınır çok önemli son yıllarda başarı arttıkça kilo sınırıda aşağı doğru çekilmeye başladı. 130-135 kilo insanlarda artık ameliyat edilebiliyor. Yapılan operasyonda mide tüp haline getiriliyor ve küçültülüyor, doyma noktası aşağıya alınıyor. Bu ameliyatların başarı şansı çok yüksek ameliyat sonrasındaki kompşikasyonlar en aza inmiş durumda. Obezite cerrahisinde ilk 3 ay içerisinde 20-25 kilo verilebiliyor ancak bunu biraz hastanın kendisinin de ayarlaması gerekiyor. Burada doğru olan basit bir diyet için haftada 1 kilo ayda 4-5 şeklinde olur ama obezite cerrahisinde biraz hızlı kilo veriliyor. Bu insanlar zaten anormal kilolarda ve bir an önce kilo vermek zorundalar. 2-3 ay içerisinde 20-25 kilo vermenin sakıncası yok ideal kilo nedir?

Vücut kitle indeksi denilen bir kavram var ağırlık kilogram cinsinden bölü kilo boy çarpı boy yani şu şekilde belirteyim 1,74×1,74 / 74 vücut kitle indeksini oluşturuyor. Burada 25 ‘ e kadar normal kilo kabul ediliyor, 25-30 arası fazla kilo 30-40 arası obez 40’tan sonrası ise morbit obez deniliyor.