Reflü Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Zararlımıdır?

Reflüde kullanılan ilaçların mazisi çok eskidir. Bu ilaçlar 30-40 yıldır kullanımda reflü için kullanıldığı dozların 5-6 kat daha yüksek dozlarda sürekli kullanan insanlarda bir gösterilmiş önemli bir yan etkisi yoktur. Yalnızca ileriki yaşta olan bayanlarda kemik erimesi gibi ufak tefek problemler oluşabilir. O manada reflü için uzun süreli tedavi almakta olan bireyler özellikle de hanımlar kemik yoğunluklarına zaman zaman baktırmak zorundalar. Onun dışında ilaçlar güvenlidir diyebiliriz

Reflü Tanısı Nasıl Yapılır?

Tanıda normalde o kişiyi dinlemek yeterlidir ama yemek borusunda oluşan tahribatın düzeyini anlamak için ki her zaman yapılmak zorunda değildir endoskopi yapmak gerekir. Bu sayede yemek borusunun altındaki yaranın uzunluğu, derinliği ve mevcut reflü şiddetini anlayabiliriz. Ama bunun yanında şunuda eklemek lazım her zaman reflü olan hastalarda yemek borusunun altında yaralar olmak zorunda değil. Bir tanım var yani orada bir erozyon var bir yara olmadan da erozyon olabilir bu durumda da kişilerde yemek borusundaki asit ölçümleri ve yemek borusundaki basınç ölçümleri ile reflü tanısı konulur. Ama bunlar nadiren ihtiyaç duyulan yöntemler ilk başta söylediğimiz gibi hastanın bir öyküsünün alınmasıyla reflü’nün olup olmadığını anlamak yeterli olacaktır.

Endoskopik Tedavi

Endoskopik tedavi için iyi şeyler söyleyemeyiz endoskopik bir dolu tedavi pozisyonu bu zamana kadar denendi ama reflüde efektif bir metod yok hatta bir iki tane endoskopik yöntemde baştan oluşturduğu olası komplikasyonlar nedeniyle kullanımdan çekildi şu anda kullanılabilen bir iki yöntem var.ama onlardan da bahsetmek istemiyorum çünkü 3-6 aydan sonra yeniden eski şikayetler ortaya çıkmaya başladığı için endoskopik metodları bu anlamda çok desteklemek mümkün değil.

Sonuç olarak şu şekilde toparlayabiliriz. Reflü için ilaç tedavisi oldukça önemlidir ancak endoskopik tedavi yalnızca gerekli durumlarda yapılır. Medya da popüler olmasıda çok geçerli bir tedavi yöntemi olmadığını ortaya koymuştur.