Safra Kesesi Hastalıkları

Toplumda her 8 kadının birinde safrakesesi taş var diye bir istatistik sonuç var. Kadınlarda olmasının nedeni ise safra kesesinin konsantrasyonu ile ilgilidir kadınlarda hormonal değişiklikler kilo alıp vermeler ve doğum nedeniyle olan değişikliklerden dolayı safranın akışkanlığı değişiyor bu nedenle de onlarda taş oluşumu daha fazla hale geliyor.

Erkeklerde görülen safra kesesi taşları komplikasyon dediğimiz yani hayatı tehdit eden problemlere daha açık olarak görülüyor. Günümüzde gelişmiş ülkelerde bile safrakesesi rahatsızlıklarından yani safra kesesi taşlarından tıkanma sarılığından, pankreatit dediğimiz tablolardan insanlar hayatlarını kaybedebilmektedirler. Bu nedenle de kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

Safra kesesi taşları komplikasyon yapmadan tedavi edildiklerinde 15 dakikalık bir operasyonla bu sıkıntıdan kurtulabiliyor insanlar ancak komplikasyon dediğimiz hayatlarını tehdit eder noktaya geldiklerinde hastanede yatış süreleri uzuyor hastaların ölümlerine kadar ilerleyebiliyor.

Günümüzde bütün dünyada laparaskopik yöntem uygulanıyor yani halk arasında kansız ameliyat denilen ya da delikli ameliyat bazen lazerli ameliyatta denilebiliyor yani göbek altından bir santimlik kamera ile girilip karın içerisindeki organların gözlemlenmesi yapılıyor.

Safra Kesesinin Görevi Nedir?

Safra kesesi karnın sağ üst kadranında görülür ters bir armut şeklinde duran organdır karaciğerden gelen safra burada biriktiriliyor. Yemeklerden sonra 12 parmak bağırsağından safra boşaltılır bu normal fizyolojikte olması gereken bir olay ama kese bir şekilde bu kasılma işlemini yapamayınca orda safra birikiyor ve zamanla çökelti oluyor üzerine mikroplar ilave oluyor ve o çökeltilerden taş, safra kumu dediğimiz birikintiler meydana geliyor. Hiç bir şekilde hastada bulgu olmasa bile onlara da ameliyat denilmesi gerekiyor. Çünkü sessiz taş deyimi artık kullanılmıyor. Taş varsa problem var demektir.