Tiroid Ve Hipotiroidi Nedir?

Tiroid Nedir?

Tiroid aslında bir iç salgı bezidir. Boynun ön kısmında aşağıda hemen adem elmasının altında kelebek şeklinde bir organdır. Sağ sol lobları ve onu geliştiren bir ismus’ dan oluşur. Biz bunu kelebeğin yapısına benzetiriz. Yaklaşık olarak 20 gram ağırlığındadır. Oldukça küçük gibi görünen ancak eksikliğin bozukluğunda bütün vücudu etkileyen belirtiler gösteren bir organdır. Guatr ise bunun büyümesidir. Herhangi bir nodül yapmadan büyür bazen nodüllü olduğunda da halk arasında guatr denir ama aynı zamanda bütün tiroid hastalıklarına da guatr denildiğini duyuyoruz.

Hipotiroidi Nedir?

Tiroid’ in vücudun ihtiyaç duyduğu kadar hormonu üretememesi haline biz hipotiroidi diyoruz. Yani tiroid hormonlarının düşük düzeyde olması tiroid bezinin az çalışması anlamına geliyor.

Az Çalışan Tiroid

Az çalıştığında çok fazla belirti veriyor kısaca özetlersek halsizlik, yorgunluk özellikle üşüme, terlemede azlık, kilo alma, şişlik, renkte sararma, seste kalınlaşma,ruh halinde değişiklik, unutkanlık, bilinç bozukluğu, sistem yavaşlaması, kalp ritmi, hipersansiyon, kolestrol,kansızlık, kabızlık, adet düzensizliği, kısırlık, eklem ağrıları, kas ağrıları,uyuşmalar,karıncalanmalar olabilir. Burada mühim olan konu tiroid hastalığının ciddiyetiyle ilişkilidir hafif formlarda bunlar az görülür ancak ağır tiroid yetmezliği varsa daha belirgin olarak ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe eşlik eden sağlık hastalıkları bulundukça bu tabloyu biraz daha ağır görebiliriz.

Troid Tanısı

Bu konuda ilk yapılması gereken şey doktora başvurmak olmalıdır. Hormonlara bakılır ve tanısı oldukça kolaydır. Tiroid bezinden üretilen tsh hormonuna bakılır. TSH beyinden hipofiz bezinden tiroid bezini uyarmak için salgılanan bir hormondur tiroid bezi az çalıştığı zaman önce TSH artmaya başlar ama bu yetmez ise tiroid bezindeki hasar büyükse T3-T4 düşmeye başlar ve bu şekilde tanı konulmuş olur.

Hipotiroid Tedavisi

Hipotiroid varsa bunun için ilaç tedavisi başlanır. Dışarıdan sentetik tiroid hormonu verilir. Bu şu açıdan önemli maalesef tiroid bezinin çalışmazlığını düzelten bir tedavi yok tedavide ancak dışarıdan eksik olan hormon verilir. Hastaların bunu bilmesi çok önemli çünkü bu bazı küçük istisnalar dışında hayat boyu tedavi olma anlamına geliyor. Her gün ilaçlarını almaları gerekiyor. Sabah aç karnına içmelerini ve boş mideye içmeleri öneriliyor.