Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Yöntemler

Şehirleşme sürekli artmaya devam ediyor dünya nüfusunun % 60′ ı şehirlerde yaşıyor ve dolayısıyla şehir koşuşturmacası çok fazla oluyor. Bu nedenle de geç anne olmaya başlandı. Yani 23 yaşın altında anne yok denecek kadar az. Her ne kadar gazetede okusak ta genç anneler çok arttı diye bu iyi bir işaret değil ancak bilinçli bir şekilde evlenip 18 yaşının üzerindeki kadınların önemli bir kesimi 23 yaşının üzerinde anne oluyor. Yani biz genç evlenmenin karşısındayız genç anne olmanın değil.

Genç anne olmak demek 23 ile 31 yaş arasındadır. En doğru yaş ise 25–29 arasıdır. Bu bütün dünyada olan bir olay şu an en çok tüp bebek Çin’de yapılıyor binin üzerinde tüp bebek merkezi var. Çin bile nüfus azalıyor diye tek çocuk politikasından bile vazgeçmiş durumda o yüzden bunun bir sorun olduğunu biliyoruz. Tüp bebek dünya nüfusunun artmasına neden olmaması gerekiyor. Çünkü geç anne olmakla 3–5 tane çocuk elde etmek mümkün değil 30′ undan sonra 4 olmaması lazım. Yani 2 ile sabitlenir. O yüzden tüp bebek uygulamaları temelde kaliteli insan yetiştirilmesi ve insanların mutluluğu için gereklidir.

Son bir iki yılda kavramlar değişmeye başladı bir kaç yıl sonra bu günden daha farklı yöntemler deneneceği biliniyor. Bir kere donmuş embriyolarda ciddi bir artış var ne kadar da yavaş ilerlese standarda oturuyor belki gelecekte de böyle yapılacak. İlaç uygulamalarında değişiklikler var hem yumurta çatlatma mekanizmalarını daha iyi anlamamız ve uygulamamız yumurta geliştirici ilaçlar bunların farklılaşmasına yol açtı. Bu şekilde olunca kavramlarda değişti. Sağlıklı Bir tüp bebek uygulamasında temel olarak baktığımızda yumurta geliştirme yumurta çatlatıcı iğne toplama dışarıda döllenme ve sonra da yeniden nakil bu klasik uygulamaydı şimdi bu temel değişiyor bu şekilde olunca da istatistiklerde değişecek. Çünkü artık şunları görmeye başladık her embriyo tutmuyor bunun çok nedeni var işte bu nedenler doğrultusunda da sürekli bir arayış devam ediyor diyebiliriz.