Yorgunluğa Yiyeceklerin Etkisi

Vücudun kendisini dinlenmesiyle ilgili ayrıntılı zamanı siz ona ayırmazsanız yani vücudu siz uyutmazsanız yeteri kadar ona uyku hakkını kullanmasına izin vermezseniz engel olursanız ertesi gün güne yorgun kalkarsınız. Kafanızın taşıyacağı yani beyninizin taşıyacağı bir yük oranı vardır bu oranı taşarsanız stres hormonlarını gereğinden fazla üretirseniz o zaman fazla adrenalinde fazla kortizonda sizi yoracaktır. Yani fazla stres eşittir yorgunluk diyebiliriz.

Biraz kendinizle fazla baş başa kalmamanız lazım kalabalıklaşmanız lazım yorulmamak için çoğalmak gerekiyor paylaşmanız ve görmezden gelmeniz hatta affetmeniz lazım yani o kadar çok alt yapısı var ki bir yorgunluk nelerin habercisi olabilir diyebiliriz.

Doğrudan doğruya vücudu yoran gıdalar vardır. birincisi şeker diyebiliriz. Yani ben yorgunum halsizim şurdan tatlı bir şey yeyim dediğiniz zaman sizde 30 dakika sonrasında ribaunt hipoglisemi olur. Yani şekeriniz önce bir fırlar sonra tepetaklak düşer bu da sizin direk olarak yorgun düşmenize neden olur. Başladığınızdan daha da yorgun bir hale gelirsiniz. O zaman burada şekeri en tepeye yazmamız gerekiyor. Meyve suları özellikle gazlı kolalı içecekleri diyebiliriz.

İkinci sıraya ise karbonhidratların unlu olanlarını yazabilirsiniz. Nişasta içerenlerini, fırın pastane mamüllerini yani biz yiyerekte kendimizi çok rahat bir şekilde yorabiliriz. Tabiî ki alkol yorar tabiî ki fazla yemek şişkinlik yorar onları hiç gündeme dahi getirmiyorum. Burada iyi bir beslenme aktivite ama hepsi dozunda hepsi aslında yaşamda kalıcı bir iyileştirmeyi de beraberinde getiriyor.

Biz bu vücudu yanlış kullanırsak yorgun bir makine haline getirebiliriz iyi kullanırsak performansı giderek artan ve giderek büyüyen bir cihaz haline getirebiliriz. Her şey bizim elimizde diyebilirim.  hayatımızı nasıl yönettiğimiz ve nasıl kullanacağımızla ilgili olan süreç çok önemlidir. yani kibetlinin deyimi çok güzel “hayat bizim ondan yaptığımız şeydir.” Bu mesajı alırsak yorgunluğu da atarız beraberinde getiren hastalıkları da.