Yorgunluk Nedenleri Ve Çeşitleri

Bu yeni hayat oldukça yorucu bir yaşam şeklidir.Diskte yorgunluk deyince fiziki bir çabanın gerektirdiği sonucu anlatmak isterdim ancak bugün yorgunlukların en fazla onda birinin fiziksel yorgunluk sorunu olduğunu belirtebiliriz. Diğer alanda özellikle psikolojik ve motivasyonel yorgunluk alanında müthiş bir büyüme var. Yorgun yatıyoruz, yorgun kalkıyoruz diyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Bağlamda anlatmamı gerekirse yorgunluğun dört temel tipi vardır diyebiliriz.

  • Fiziksel Yorgunluk
  • Psikolojik Yorgunluk
  • Motivasyonel Yorgunluk
  • Hastalık Habercisi Olan Yorgunluk

Fiziksel Yorgunluk: Yani aklınıza esti gittiğiniz voleybol oynadınız ya da futbol oynadınız veya çok tempolu koştunuz fiziksel ağır bir çaba harcadınız ya da günde iki kere çıktığınız merdivenleri yirmi iki kere çıkmak zorunda kaldınız o zaman yorulursunuz buna fiziki yorgunluk denir ve nedeni bellidir.

Psikolojik Yorgunluk: Canınız bir şey yapmak istemez, sizi bir şey yapmaya yönlendirmez yani canınız sizin olduğunuz yerde kalmanızı ister bunun çok tipleri var diyebiliriz örneği : depresyon yorgunluğu tipik bir örnektir. Bu da psikolojik yorgunluktur.

Motivasyonel Yorgunluk: Şu şekilde tanımlayabiliriz arabanız tamam benziniz tamam ruhunuz güçlü ama motivasyonunuz yok sizi harekete getirecek enerjiyi yani marş anahtarını çeviremiyorsunuz işte bunun adına da motivasyonel yorgunluk denir.

Hastalık Habercisi Olan Yorgunluk: Gizliden gizliye başlayan bir ciddi hastalık size kendisini ilk önce üç ay dört ay beş ay yorgunlukla gösterebiliyor.

Nedensiz Yorgunluk?

Eğer fiziksel bir yorgunluk olacak probleminiz yoksa eğer ki bir hastalığın nekaat döneminde değilseniz yorgunluk şikâyetiniz bana göre altı hafta. Bana göre diyorum çünkü bazı uzmanlara göre 3 aydan yani 12 haftadan fazla sürmüşse mutlaka bir tıbbi yardım istemeniz lazım.

Şiddetli Yorgunluk Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Mesela bir kanserin uzun zaman ilk ve tek habercisi olduğunu bilmeniz gerekir. Örneğin bir lenfoma üç ay dört ay beş ay uzun süre kendisini göstermez ancak bir yorgunluk belirtisi vardır. Bu yorgunluğu da terleme eşlik ediyorsa bunun bir tümör hikayesi bir gizli enfeksiyon örneğin tüberkiloz olması ya da bağışıklık bozukluğunun getirdiği hastalıklar olabilir.