<>

Kızkalesi Tanıtım

Kızkalesi Tanıtım

KIZKALESİ

Denizdeki Kızkalesi ile karşı kıyıdaki Kara Kalesi en görkemli Ortaçağ yapılarıdır.Beldenin çıkışında Mersin karayolunun güneyinde erken Bizans dönemine ait kiliseler sıralanır.Eski dönemde surla çevrili olan Corycus’un nekropol’u Kara Kalesinin kuzeyindeki vadinin iki yakasında uzanmaktadır.Kızkalesi kıyıdan 800 metre uzaklıktadır.Savunma amaçlı 8 burç’a sahip olan kale insanların olası tehlikelerden korunması amacıyla 12.yy’da yapılmıştır.Kızkalesi bugün Mersin ilinin çok sayıda turistik tesislerinin yer aldığı en önemli turizm alanlarından birisidir.

Kızkalesinde Tatil Keyfi

Kızkalesini paraşütle görmek bir başka güzeldir. Oteliniz veya pansiyonunuz indirimli paraşüt kiralama konusunda size yardımcı olacaktır.

Kızkalesi ve Mersin Kızkalesi Efsanesi

Korikos sahil kalesinin 200 m. açığındaki küçük adacık üzerindeki kaleye “Kızkalesi” denir. Büyük bölümü ayakta olan Kızkalesi’nin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 m.dir. Kızkalesi ile sahildeki kale denizden bir yolla bağlanmış, denizden gelecek saldırılara karşı önlem alınmıştı.Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılan Kızkalesi bugün İçel turizminin sembolü haline gelmiştir.

Kızkalesi Efsanesi

Korikos’ta yaşayan Krallardan biri, bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz Tanrıya yakarmaktadır. Sonunda dileği yerine gelir ve kız büyüdükçe güzelliği ve yardımseverliği ile herkesin sevgisini kazanır.Günlerden bir gün kente bir falcı gelir. Kral onu saraya çağırtır, kızının geleceğini öğrenmek ister. Falcı prensesin eline bakınca irkilir ama bir şey söylemez. Kral zorlayınca “Kralım” der, Kızınızı bir yılan sokacak. Bu yazgıyı hiçbir şey bozamıyacak der ve siz dahi engel olamıyacaksınız deyip oradan ayrılır. Kral, kıza birşey söylemez ama düşüncelere dalar. Sonunda kıyıya yakın üçük bir adacık üzerinde, ak taşlardan bir kale yaptırmaya karar vererek kaliyi yaptırır ve kızını buraya kapatır. Olan biteni bilmediğinden kızı üzülmekte, günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.

Eğer daha önce Erdemli Kızkalesinde tatil yapmadıysanız, tavsiyemiz Kızkalesi’ni de tatil yapılacak ve gezilecek yerler listenize eklemeniz. Hem tarih sevenler hem de temiz bir denizin tadına varmak isteyenler için Kızkalesi’nde tatil rahatlatıcı olacaktır. Bizler Kızkalesi’ndeki huzuru ve samimi aile ortamını seveceğinizi düşünüyoruz.

 

Kategoriler
Paylaş Farkındalık Artsın