Tarihle İç İçe Bir Mekanda Denizin Keyfini Çıkarmak

  Tarihle İç İçe Bir Mekanda Denizin Keyfini Çıkarmak

  Halk arasında Deniz Kalesi olarak da bilinen Mersin Kızkalesi, kıyıya yaklaşık olarak 600 metre mesafededir. Denizin ortasında tam 2400 yıllık bir tarihe sahip olan değer, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Korykos Antik Kenti’nin en tanınan yapısıdır. Masmavi denizin ortasına yerleşen ve bölgeyi ziyaret eden turistlere kucak açan eser, tarihle iç içe yüzmek isteyenlere unutmayacakları bir deneyim yaşatır.

  Kızkalesi’nin Tarihi

  Mersin Erdemli’nin en önemli turizm merkezi olarak gösterilecek Kızkalesi, ilçe merkezine 23 ve il merkezine 60 km mesafededir. 1119 yılında 1.Leon tarafından yaptırılan bina, 1361 yılında Kıbrıs Krallığına geçmiştir. Roma döneminde korsanlar tarafından barınak olarak kullanılan kale, Ermeniler ve Bizans tarafından karada yer alan merkezler kadar değer görmüştür. Giriş kısmı kuzeyde kalan kalede;

  * 8 adet üçgen, yuvarlak ve dörtgen şeklinde burç yer alır.

  Karada Kızkalesi’nin tam karşısında bir kale daha bulunur. Kıyı Kale veya Karakalesi olarak anılan binanın denizin ortasında yer alan Kızkalesi ile bağlantılı olduğu bilinir. Mersin Müzesi tarafından sürdürülen kazı çalışmaları sırasında kalenin iç ve orta kısmında da yapı kompleksleri olduğu tespit edilmiştir. Taban mozaikleri ve yer döşemesinde kullanılan malzemeler, özenle seçilmiştir. Çevre odaların tamamı ortak alana açılırken, oda zeminlerinin kuzey tarafa doğru yükseldiği söylenebilir. Kale avlusu içerisine sarnıçlar yerleştirilmiştir.

  Dış çevre uzunluğu 200 metre olan kale, kıyının ortalama 500 metre açığında yer alır. Ziyaretçiler ister yüzerek isterlerse de çeşitli su araçlarını kullanarak kaleye ulaşabilirler. Her göreni etkileyen kuleler, eserin sahip olduğu tarihi doku ve kendine has işlemeler özellikle fotoğraf meraklılarının ilgisini çeker. Bölgedeki denizin derin olmaması çocuklu aileler için ideal bir alternatif alanı yaratır.

  Kızkalesi Efsanesi Hakkında Bilinmeyenler

  Küçük bir ada üzerine yerleşen Kızkalesi hakkında halk arasında dolaşan efsaneler günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. En çok bilinen ve dillendiren hikayenin baş rolünde Korykos Kralı ve kızı yer alır. Efsaneye göre; Korykos Kralı bir kız çocuğu olması için her gün Tanrıya yalvarırmış. Sonunda dileği kabul olmuş ve dünyalar güzeli bir kız çocuğu olmuş. Büyüdükçe güzelleşen ve yardımseverliğiyle ünü tüm dünyaya yayılan kız, hem halk hem de Tanrılar tarafından çok sevilirmiş.

  Bir gün kente gelen falcı kralın huzuruna çıkarılmış. Kızının geleceği hakkında bilgi edinmek isteyen kral falcının söylediklerinden sonra dehşete kapılır. Bilici krala kızını bir yılanın sokacağını ve kızın da öleceğini söyler. Kızına bu durumdan bahsetmeyen kralı derin düşünceler sarar. Kale karşısına kıyıya yakın adacığa aktaşlardan bina yapılmasını emreden kral, kızını buraya kapatarak kötülüklerden korumayı planlar.

  Yardımcısıyla birlikte çok sevdiği kızını kaleye kapatan kral, kızını koruduğu için son derece memnundur. Ancak durumdan haberi olmayan ve her geçen gün üzüntüden eriyip giden kız bir gün kaleye üzüm getirtir. Tarsus Beyazı üzüm sepetinin içine yerleşen büyük bir yılan adaya gelince kızı sokar ve ölümüne neden olur. Kızının can güvenliğini denizde de koruyamayan kral da kederinden hayata gözlerini yumar.

  Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

  Kızkalesine nasıl gidilir?

  Kızkalesine nasıl gidilir?

  Mersin’in yaklaşık 60 km güneyinde kalan Kızkalesi, yılın her dönemi yoğun bir şekilde ziyaretçi ağırlar. Şehir içi ulaşım araçlarıyla rahat bir şekilde gidilen bölgede kale denizden de seyredilebilir.

  Kızkalesi ziyaret saatleri yaz ve kış dönemlerinde farklı şekilde planlanmıştır.

  * Yaz dönemi 15 Nisan-2 Ekim tarihlerini kapsar. Bu tarihlerde kale 09.00/20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

  * Kış dönemi 3 Ekim-14 Nisan tarihlerini kapsar. Bu tarihlerde kale 08.00/19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

  Erdemli’ye en yakın havalimanı Adana ŞakirPaşa’dır. Mersin’e özel araçların yanı sıra havaalanı transfer hizmetleriyle de kolay ve konforlu bir ulaşım sağlanabilir. Mersin-Silifke arasında çalışan özel otobüslerle bölgeye ulaşım sağlandıktan sonra deniz içinde konumlanan kaleye özel teknelerle gidilebilir. Müzekart sahipleri kaleyi yılda 2 kez ve Müzekart+ sahipleri sınırsız ziyaret edebilirler. Çok düşük bir giriş ücretiyle bölgeyi denizden keşfetmek mümkündür. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisiyle karşılaşan Kızkalesi, deniz içinde ayrı bir dünya hissi yaratır.

  Kızkalesi Konaklama İmkanları

  Son derece turistik bir bölge olan Kızkalesi civarında farklı zevk, ihtiyaç ve bütçelere uygun konaklama imkanları mevcuttur. Gecelik konaklama fırsatının yanı sıra konaklama tipi, tesis türü ve oda özelliklerine uygun sayısız alternatif arasından en ideal olanı seçilebilir. Otel odası ve sosyal alanlardan kaleyi seyrederken bölgeye hakim olan tarihi doku da teneffüs edilebilir. Bölgenin sahip olduğu doğal güzelliğe bir de nostaljik hava katan Kızkalesi, Mersin ve Erdemli’nin dünyaya açılan kapısı olarak görülebilir.

  * Kızkalesi manzaralı otellerde yılın 365 günü oda+kahvaltı, yarım ya da tam pansiyon konaklama imkanı sunulmuştur.

  Kıyıya inşa edilen uzun iskelede gün batımı izlenebilir. Yine bölgede denize girenler iskeleden yüzerek adaya ayak basabilirler. Çevreyi bir de denizden keşfetmenin tadı, ziyaretçileri derinden etkiler. Efsaneye göre adada yaşananlar herkesin ilgisini çekmeyi başarır. Zengin bir tarihe sahip olan Kızkalesi, bu özelliğiyle Erdemli’nin en önemli turizm merkezi olarak düşünülebilir. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Korykos, Osmanlı hakimiyeti döneminde önemli bir yerleşim ve ticaret merkezi olmayı başarmıştır.

  Kızkalesi Sahilinde Turizm Hizmetleri

  Bayram tatilleri ve özellikle yaz aylarında doluluk oranının 0’leri bulduğu Kız kalesi sahilinde sunulan hizmetlerin kalitesi her geçen sene artmaktadır. Yaz aylarında artan hava sıcaklığında deniz suyunun da 28 dereceyi bulduğu söylenebilir. Sahil kesime kurulan sayısız işletmede sabah kahvaltısından gecenin geç saatlerine kadar yeme&içme&eğlence hizmeti alınabilir. Yazın caretta carettaların yumurtlama alanı olarak bilinen Kızkalesi, karadaki kaleyle birlikte bölgeyi keşfetmek isteyenlere sayısız fırsat sunar.

  Karada bulunan Roma döneminden kalma Agora ve bazilika kalıntıları, doğayla tarihi iç içe yaşamak isteyenlere ev sahipliği yapar. Ülkemizin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri arasında adı geçen Mersin, Akdeniz güneşinin içini ısıtmasını isteyenlerin uğrak yeridir. Tüm gününü Kızkalesi manzarasına karşı denizde serinleyerek geçirmek isteyenler saatlik olarak kiralayacakları deniz bisikletiyle adaya kolay ve güvenli bir şekilde çıkabilirler.

  Mersin’i Ziyaret Etmek İçin Nedenler

  Ülkemizin en önemli turizm beldeleri arasında yer alan Mersin, sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklere ek olarak her yıl düzenlenen festivallerle de adını duyurur. Uluslararası müzik ve dans festivallerinin yanı sıra; kayısı ve çadır etkinlikleriyle de bölge dışından gelenleri sıcak bir şekilde karşılayan Mersin ve Erdemli, kalenin bölgeye kattığı değerle ünlenmiştir. Akdeniz iklimine sahip olan bölgeye ziyaret için en uygun mevsim; ilkbahar ve sonbahardır. Ziyaret tarihlerini bölgede yapılan etkinliklere göre ayarlamayı düşünenler, renkli kültüre de ortak olma şansını elde etmiş olur.

  Mersin’de ne yenir dendiğinde akla gelen sayısız lezzet, aynı zamanda Türk mutfağına da damga vurmayı başarmıştır. Bir deniz kenti olmakla kalmayıp sırtını Toroslar’a dayayan bölge, sahip olduğu zengin kültürün etkilerini mutfak çeşitliliğiyle gün yüzüne çıkarır. Et yemekleri, acı ve tatlılar damaklarda özel bir yer kazanırken, denizden etkilenen tarifler farklı şeylerden hoşlanan ziyaretçilerin özel ve yeni tatlar denemesine imkan sağlar.