Slime Yapımının Çocuklara Faydaları

Bugün ana konumuz özellikle çocuklara slime yapımının faydaları. Her yıl çocuklara hitap eden popüler bir oyuncak piyasaya sürülürken, bu yılında popüler oyuncağı slime oldu. Kısaca oyun hamuru olarak tanımlayabileceğimiz slime hamuru, yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de eğlence anlayışını değiştirdi. Klasik oyun hamurlarından daha estetik bir yapıya sahip olan, elleri ve kıyafetleri kirletmeyen slime hamuruyla oynamanın çocuklar üzerinde bir dizi pozitif etkisinin de olduğunu kanıtlandı. İşte araştırmalar sonucunca ortaya çıkan slime yapımının çocuklara faydalarından bazıları:

  • İnce motor gelişimi: Slime yapmak, çocukların küçük el kasları ve tendonlar gelişmesine pozitif etki ediyor. Söz konusu kaslarını geliştiren çocuklar, ellerine daha iyi kullandıkları için kalemi daha iyi tutarak yazısını güzelleştirebiliyor. Üstelik el işi uğraşlarında sık sık kullandığı makası da daha iyi kavrıyor. Slime hamurunun yapısı çocuklarının el koordinasyonunu da güçlendiriyor. Başka bir deyişle slaym çocuklarda el yazısı düzeltme konusunda etkilidir.
  • Hayal gücü ve yaratıcılık gelişimi: Slime yapan çocuklar, ellerindeki hamuru şekilden şekle sokabiliyor. Ortaya çıkan şekilleri hayal dünyasında canlandıran küçük insanlar, yeni bir şeyler başarmanın mutluluğunu yaşıyor. Slime yaparak yeni şekillerle karşılaşan çocukların böylelikle hayal dünyaları da gelişiyor.
  • Sakinleştirme özelliği: Hafta sonları dışarı çıkmadığı takdirde günlük enerjisini atamayan, bu nedenle de agresif tutumlar sergileyen çocuklar slime yaparak sakinleşebiliyor. Slime yapan çocuklar, kendilerini daha kolay ifade edebiliyor ve heyecanını kontrol edebiliyor.
  • Konsantrasyon arttırma özelliği: Günlük ödevlerini yapmamak için çeşitli bahaneler uyduran çocukların, slime yaparak konsantrasyonlarının arttığını da söylemek mümkün. Bu sayede çocuklar ebeveynlerine zorluk çıkarmadan, sorumluluklarını yerine getirebiliyor.

Slime Yapımını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Son dönemlerde çocuklar için en popüler aktivitelerin başında slime yapmak geliyor. Ülkemiz başta olmaz üzere, dünya genelindeki çocuklar evde çektikleri “slime nasıl yapılır” videolarını, sosyal medya platformlarına yükleyerek, birbirleriyle etkileşim kuruyor. İnternetin engellenemeyen gelişimi, günümüz dünyasının çocuklarını deneyimleyerek öğrenmeye ve söz konusu deneyimlerini de herkesle paylaşmaya bir nevi zorluyor.

Çocuğunuzun yaratıcılık yeteneğini arttırmak için internetten bulabileceğiniz slime tariflerini uygulayabilirsiniz. Slime yapımı aşamalarını kaydederek, çocuğunuza öz güven aşılayabilirsiniz. Üstelik, çocuklarınızla keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.
Slime kelimesini belki de daha önce hiç duymadınız. Ancak, çocuğunuzun popüler olan aktivite konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu tahmin edebilirsiniz. Evdeki herkesin güzel vakit geçireceği bir etkinlik başlatmak için, çocuğunuzdan slime yapmanın yollarını araştırmasını isteyerek, ona yeni özellikler kazandırabilirsiniz.

Çocuğunuzla Slime Sayesinde İletişiminizi Geliştirin

Slime yapımının faydaları

Slime yapımının faydaları saymakla bitmez. Çocuklarla yapılacak her aktivite, onun dünyasının bir parçası olduğunuzu hissettirecektir. Bununla da kalmayıp, onu hayata hazırlamanın için önemli bir adım olacaktır. Birlikte futbol oynamak nasıl çocuğunuzu olan bağınızı güçlendiriyorsa, en az onun kadar eğlenceli olan slime yapmak da onu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ebeveynleriyle sağlıklı ilişkisi olan çocukların hayatta daha başarılı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu noktada çocuklarda grup çalışmasının faydaları ile ilgili yazımız size faydalı olabilir.

Slime yaparak çocuğunuzla başlatacağınız paylaşım, doğru ilişkinin kapılarını aralayacaktır. Unutulmamalıdır ki; eğitim küçük yaşlarda ailede başlamaktadır.

Originally posted 2022-06-08 09:45:59.