Sınavlara Girmeden Önce Yenilebilecek Zihin Açıcı 7 Yiyecek

Bugün zihin açıcı yiyecekler hakkında konuşacağız. Özellikle gençler için büyük bir önen taşıyan sınavlar bazen de hayatımızın her döneminde önemli rol oynuyor. Belki de hayatınızın en önemli sınavına gireceksiniz, bu herhangi bir dersin sınavı olabilir, bu üniversite sınavı olabilir, yüksek lisans ya da doktora sınavı olabilir, bir işyerine girmek için öngörülen bir sınav olabilir ya da işyerinde terfi almak için uygulanacak olan bir sınav olabilir, örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak sınav ne amaçla yapılıyor olursa olsun birçok insan için stres kaynağı yaratan bir olgudur. Belirli bir miktarda stres olumlu etkilere sahipken fazlası başarısızlığa sebep olacaktır. Konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık gibi istenmeyen sonuçlar doğuran aşırı stres sınavımızın sonucunu da etkileyecektir.

Sınav önce tüketeceğini bazı yiyecekler ile hem zihninizi açabilir hem de strese neden olan etmenlerden zihninizi arındırabilirsiniz. Zihin açıcı yiyecekler nelerdir ve faydaları nelerdir sizler için derledik.

İçindekiler

Bitter Çikolata

Hem lezzeti hem de zihin açıcı ve hafıza güçlendirici etkisi ile biline bitter çikolata içerdiği kakao ile hem antioksidan özelliğe sahip hem de konsantrasyonu arttırıcı bir özelliğe sahip.

Kırmızı Lahana

Zihin açıcı hafıza güçlendirici besinlerin başında gelen kırmızı lahana, uzun süreli hafıza güçlendirici etkisi olan besinlerdendir. Normal günlerde ve sınav öncesi zamanlarda salatanıza katarak tüketebileceğiniz kırmızı lahana ile hafızanız güçlenecektir.

Yumurta

Kahvaltıda zihin açıcı yiyecekler tüketerek gün içerisinde ve sınavlarda hafızanızın ve konsantrasyon seviyenizin yükseldiğine tanık olabilirsiniz. Yumurta da kahvaltıda tüketmeniz gereken ve hafıza güçlendirici besinlerdendir. İçerdiği A, B , D ve B!22 vitaminleri sayesinde hafıza üzerinde olumlu etkileri olan yumurta düzenli olarak tüketilmesi gereken gıdalardandır.

Üzüm

En çok sevilen ve lezzetli olan meyvelerden biri olan çilek sınavlardan önce tüketildiği takdirde sınav sırasında gerekli olan konsantrasyonun sağlanmasında çok büyük rol oynayacaktır.

Zerdeçal

Kurkumin pigmenti içeren zerdeçalın beyin üzerinde geliştirici etkisi olduğu aynı zamanda Alzheimer hastalığının önlenmesinde de büyük katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Zerdeçal bu içeriği sayesinde sınav öncesi tüketilmesi gereken ve zihin açan besinler arasında yer alıyor.

Yağlı Balıklar

Haftada en az bir kere tüketilmesi gereken ton balığı ya da karides gibi yağlı balık sınıfına giren besinler zihin açıcı özellikleri ile dikkat çekiyor. Sınav öncesi tüketeceğiniz bu besinler ile zihniniz ve konsantrasyonunuz maksimum düzeye çıkacaktır.

Kuruyemişler ve Tahıllar

Badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerin hem insanın ruh hali üzerinde hem de zihin açıcı olma özelliği ile olumlu etkileri vardır. Protein, vitamin ve mineral bakımından zengin olan kuruyemişler sınavlardan önce ve sınava hazırlığın her sürecinde bol bol tüketilmelidir.

Konsantrasyon eksikliği ve beyin gelişimi açısından olumlu etkilere sahip olan tahıllar zihin açıcı etkisi ile de sınavlardan önce tüketilmesi gereken besinlerin arasında yer almaktadır.

Ispanak

Vücut için birçok yararı olan ıspanak hafıza güçlendirici etkisi ile de öne çıkan gıdalar arasında yer alıyor. Ispanağın salata ya da yemek olarak tüketilmesinin hafıza üzerinde olumlu etkiler yarattığı yapılan incelemeler ile gözlemlenmiştir.

Patates

Çok sevilen ve tercih edilen yiyeceklerin başında gelen patatesin zihnin daha verimli çalışmasını sağladığı gözlemlenmiştir. Zihin açıcı ve zihni çalıştırıcı yiyeceklerden biri olan patatesi sınav öncesi tüketmenizi tavsiye ederiz.

Su

Su içerek de zihninizi açabilirsiniz. Vücudunuzun susuz kalması sonucu beyinde salgılanan kortizol hormonu hafıza zorluğu çekilmesine sebep olabilir. Sınavlardan önce ve sınav süresince su içerek beyninizi ve zihninizi açık tutabilirsiniz.

Originally posted 2022-06-17 06:31:19.