Yapamam Demeden Önce Kendine İnan

Yapamam Demeden Önce Kendine İnan-Kendine İnanmak En Önemli Şeydir

Kendine inanmak fazlasıyla önemlidir, kendine inanmak başarı için en önemli faktörlerden biridir . Çoğu zaman güzel başlangıçlara sebep olur. Bir işe kalkışmadan önce kullanılmaması gereken en tehlikeli kelime. Başlamanıza engel olan, ertelemenizi sağlayan, sizi o iş için başta kaybettiren kalıp, yapamamdır. Her işte başarılı olan bir insan dünya üzerinde mevcut değildir fakat hangi işte başarılı hangisinde başarısız olacağınızı yalnızca deneyerek öğrenebilirsiniz.

Nedenleri Araştırmaktan Kaçmayın – Başarabileceğinize inanmak kendine inanmaktır

Kendinize inanın çünkü kendine inanmak herşey için iyi bir başlangıçtır.
Kendine inanmak bir işi başarmak için şarttır.

Bir iş ve durumla karşılaştınız. Gözden geçirdiniz ve aklınızın bir köşesinde yapamazsın diyen o sese kulak verdiniz. İşi denemekten kaçtınız. Kişi bu durumda beklemeli ve neden yapamayacağı konusunda kendini sorgulamalı. Gerçekten o işi yapabilecek kabiliyette değil mi? Yoksa sadece bilinçaltı onu konfor alanında tutabilmek ve tembelleştirebilmek için oyunlar mı oynuyor?

Birçok insan bir konuda yapamam dedikten sonra nedenlerini sorgulamayı seçmez. Sorgulayan kişilerde ise çoğunluk aslında bu işi yapmasını engelleyecek hiçbir şeyin olmadığının farkına varır ve o işe başlayarak belki de hayatlarının fırsatını son anda yakalayarak başarıya giden o trene atlar. Bazen de gerçekten o işi yapabilecek kadar donanımlı olmadıklarını fark ederler. İşte tam bu noktada kişi eksiklerinin farkına varmalı ve onları düzeltmek için çalışmalara başlamalı.

Artı Yönlerinize Odaklanın -Kendine İnanmak motivasyonu arttırır

Eksik yönleriniz olabilir fakat bunlarda sizi o işi denemekten alıkoymamalıdır. Eksilerinizin sizi korkutmasına izin vermeyin. Kendinizde gördüğünüz potansiyele odaklanın ve motivasyonunuzu koruyun. Heyecanınıza yenik düşmeyin. Sessiz kalan motivasyonunuzun kendine inan diye kükremesine izin verin.

İnsan Bilinmeyenden Korkar

Bilmediğiniz bir şey sizi gerebilir. Kişi yapamam dediği iş hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olabilmeli. İşin getirisini, kişinin ne kadar zamanını alacağını ve korktuğu her şey hakkında bilgi sahibi olan bir kişi, olamayan birisine göre daha temkinli ve dikkatli yaklaşım kullanabilir. Kendinizde bilmediğiniz yönleri açığa çıkarın. Konfor alanınızı genişletin.

Bol Bol Alıştırma Yapın

Bir iş ile ilgili alıştırma yapmanın en eğlenceli ve gerilimsiz yolu günümüzde sporcuların çoğu tarafından halen daha uygulanan zihinde canlandırma tekniğidir. Sporcularda örneğin bir uzun atlama sporcusu yarışmadan günler önce hedeflediği uzaklığa atladığını hatta onu geçtiğini hayal eder. Sporcu bu olayı, yapay başarıyı zihninde o kadar çok canlandırır ki beyin bu olayın sanki gerçekten yaşandığını sanarak hafızasına ve bilinçaltına yükler. Sporcu yarışma günü sanki o olayı tıpkı yürümek gibi defalarca kez yaşamışcasına rahat bir şekilde karşılar ve hiçbir tedirginlik ve korku olmadan potansiyelinin tamamını kullanarak yarışmayı tamamlar. Normal insanlar da bu teknik ile korkusu olan bir işin yükünü azaltabilirler.

Originally posted 2022-05-28 17:14:32.