Hatalarınız İle Barışarak Yola Devam Edin

Hatalarla barışmak mümkün mü? Herkes hayatının büyük bir bölümünde zihnine istemeden yapılan hatalar adı altında bir klasör oluşturmuştur. İnsanın hata yapması oldukça normal ve sürecin vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan beyni evrimsel sürecin dahi değiştiremediği bir yetiyle hatalardan ders almaya programlı bir şekilde çalışır. Kişi burada hata ile yanlış arasındaki farkı ayırt edebilmelidir.

Hata İle Yanlış Arasındaki Fark Nedir?

Kısa bir özet ile hata bir çocuğun sıcak bir sobaya elini değdirmesi ve canının yanmasıdır. Yanlış ise aynı çocuğun o sobaya elinin yanacağını bile bile tekrar dokunmasıdır. İnsan bir hata yaptığında önemli olan hatanın farkına varabilmek ve aynı hatayı tekrarlamamak için elinden geleni yapmaktır. Yapılan hataların hayatımızın geri kalanını tek bir hata çerçevesinde keşkeler ile sarıp kısır bir döngüye sokmaması için barışma yetisinin kişide bulunması veyahut empoze edilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu başarılamadığı takdirde kişi kısır döngüden çıkamaz ve gereksiz vicdan azabının yakaladığı kartopu etkisi ile hayatının çekilmez olduğunu düşünebilir. Bu gibi durumlar sonucu intihar gibi ileri seviye zararlı durumlara kadar gidildiği bilinmektedir.

Yapılan Hataların Farkına Varabilmek

Kişi bazen yaptığı bir hatanın farkına varmayı fark edemeyebilir ya da hatayı farklı kişilerde arayarak durumla yüzleşmekten kaçınabilir. Bu tip durumlarda kişi sakin bir kafayla düşünmeli, yaptığı hatayı bulmalı, hatanın nedenlerini araştırmalı, bu hatanın sonuçlarını görebilmeli ve bu sonuçlar doğrusunda aynı hatayı tekrar yapmamalı ve elinden geliyorsa yaptığı hatanın doğurduğu sonuçları düzeltebilmek için çözümler aramalıdır.

Farkına Varılan Bir Hata İle Barışabilmek

Yapılan bir işte oluşan hatanın sorumluluğunu alan kişi kendini düzeltmelidir. Aynı hatayı tekrarlamayacağına inanan kişi hatanın bedelini ödediğini ve yarattığı vicdan azabını artık hissetmek zorunda olmadığını idrak edebilmelidir. Kişi bu noktadan sonra yola devam etme dürtüsünü tetiklemeli ve yaşamına devam etmelidir. Unutmayın hata yapmazsak doğruları görmemiz mümkün değildir. Önemli olan yaptığınız hatalardan ders çıkarabilmenizdir. Çevrenizde mükemmel düzeyde hata yapmayan,düzgün davranan insanlar görebilirsiniz. Hatta bu sizi rahatsız bile edebilir. Ancak unutmayın ki onlar da o noktaya hata yaparak gelmişlerdir. Onların sizden tek farkı hatalarla barışmak konusunda başarılı olmalarıdır.

Originally posted 2022-05-28 17:51:19.