Spor Sonrası Yediklerinize Dikkat Edin Ölmeyin

Spor Sonrası Yediklerinize Dikkat Edin Ölmeyin
A+
A-

Spor esnasında vücudun sodyum potasyum dengesi bozulur. Başka bir deyişle elektrolit dengemiz bozulur.

Spor yaparken terleme

Kaybettiğimiz minareller takviye edilmezse ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarırlar. Elektrolit dengemiz spor sonrasında acilen dengeye getirilmelidir.

Terlediğimizde litrede 0,9 gr sodyum, 0,2 gr potasyum, 0.015 gr kalsiyum, 0.0013 gr magnezyum kaybederiz.

 

Spor yaparken kaybettiğimiz eser elementler

Ayrıca terlediğimizde eser elementlerden litrede 0.4 mg çinko,0.3-0.8 mg arası bakır,litrede 1 mg demir,0.1 mg krom,0.05 mg nikel ve 0.05 mg kurşun kaybederiz.

Gördüğünüz üzere spor esnasında en fazla sodyum kaybettik. Neredeyse potasyumun 4 katından fazla bir tuz kaybımız oldu.

 

Sodyum potasyum dengesi ve terleme

Sodyum potasyum dengesi vücudumuz için hayati önem taşıdığı için spordan sonra hemen bu dengenin yeniden sağlanması gerekir.

Dolayısıyla spordan sonra gidip muz,sarımsak gibi fazla potasyum içeren yiyecekler yerseniz kalbinizin durma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. İlk yapmanız gereken tuzlu ama potasyum içermeyen bir şey yemek veya içmektir.

Bol tuzlu bir ayran

Bol tuzlu bir ayran sizin daha kısa sürede dengeye gelmenize yardım edecektir.

İçtiniz tuzlu ayranı ama yetti mi?

Evet spor sonrası kendinize geldiniz en azından artık kalp krizi geçirmeyeceksiniz. Ama kısa sürede diğer gerekli mineralleri ve eser elementleri de takviye etmelisiniz.Bunun için akşam yatarken bir multivitamin desteği almanız ertesi gün yataktan sağlıklı ve dinç kalkmanıza yardım edecektir.

Kaynak: Montain, S J, et al. “Sweat mineral-element responses during 7 h of exercise-heat stress.” International, U.S. National Library of Medicine, Dec. 2007.sportof journal  nutrition and exercise metabolism