İkinci El Eşya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el eşya Ankara denilince akla ilk gelen yer, Ulusta bulunan İtfaiye Meydanı’dır. İkinci el eşya alanlar ve ikinci el eşya satanların küçük dükkanlarının bulunduğu itfaiye meydanı, çok eski yıllardan beri Ankara’da 2.el eşya piyasasına yön vermektedir. Başka bir deyişle Ankara ikinci el eşya piyasası İtfaiye Meyda’nında dönmektedir. Bu çarşıda büro eşyalarından beyaz eşyaya, koltuk takımlarından mutfak gereçlerine her türlü 2.eş eşyayı bulabilirsiniz. İtfaiye Meydanı’nda önemli olan ikinci el eşya alım ve satımlarında güvenilir satıcı ve alıcılara ulaşabilmektir.

İkinci El Eşya Ankara
Ankara İtfaiye Meydanı’ndan alacağınız eşyalar çoğu zaman sıfır eşya gibidirler.

Ankara İtfaiye Meydanı’na Ulaşım – İkinci El Eşya Ankara

Kızılaydan metroyla,dolmuş ve otobüslerle itfaiye meydanına rahatça ulaşabilirsiniz. Metroyla gidiyorsanız Atatürk Kültür Merkezi durağında, otobüs ve dolmuşlarla gidiyorsanız Ankara Gençlik Parkı’nda inmelisiniz.

Doların Artışı ve İkinci El Eşya Piyasasında Hareketlenme – İkinci El Eşya Ankara

İkinci el eşyalar ekonomi bakımından daha önemli bir hal almıştır. Daha önceleri Spotçular Çarşısı olarak ayrılan çarşılarda satılan ikinci el eşyalar şimdilerde daha fazla rağbet görmeye başlamıştır. Özellikle ikinci ele düşen eşyaların halen kullanılabiliyor olması ikinci el eşyalara yönelimi daha çok artırmıştır. Dolardaki yükseliş de ikinci el eşya piyasasının hareketlenmesini sağlamıştır. Doların artışıyla insanlar sıfır beyaz eşya ya da sıfır bilgisayar gibi eşyalarda ikinci eli tercih etmeye başlamıştır. İyi bir bilgisayarın sıfırını 10000 liraya alabilirken, İtfaiye Meyda’nında aynı bilgisayarın ikinci elini 1000-2000 lira gibi bir tutara alabilirsiniz.

İkinci el eşya satan satıcılar son 5 yıl içerisinde en parlak dönemlerini yaşamaktadır. Çünkü ikinci el eşya alımlarına yönelen müşteri sayısı her geçen gün artmaktadır.
İkinci el eşyalara karşı talepler giderek arttığı için pek çok firma ikinci el eşya satışları için çalışmalara başlamıştır. Özellikle ikinci ele düşen eşyalara karşı talebin bu kadar fazla olması ikinci el eşyaları alımlarını da artırmıştır. Artık kullanmadığınız tüm eşyalarınızı kullanım durumuna göre ikinci el eşya satan satıcılara ya da firmalara satışını yapabilirsiniz.

İkinci el eşya alanlar Ankara

İKİNCİ EL EŞYA ALIP SATARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

2. el eşya satın alırken herkesin bildiği gibi ilk dikkat edilmesi gereken husus dayanıklılık konusudur. Ne tür bir eşya alıyorsanız onun mutlaka dayanıklılık testinden geçmesi gerekiyor. Aksi durumda aldığınız eşyanın kullanım ömrü az olur. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da gerçekten alacağınız eşya ödeyeceğiniz paraya değiyor mu?. Yani kullanışlılık ve ihtiyacınızı karşılamasıdır. Bir dolap ya da masa alacaksanız boyutu, genişliği ve yüksekliği önemlidir.

Elektrikli eşyalar konusunda ise daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Çünkü elektrikli eşyalar sağlık ve güvenlik açısından önemlidir. Bu nedenle elektrikli bir eşya alırken mutlaka çalışır durumda olduğuna dikkat etmek gerekir.

İKİNCİ EL EŞYALARDA FİYATLAR – İkinci El Eşya Alım Satım Ankara

2. el eşyalar hem kullanım durumuna hem de piyasadaki fiyatına göre değerlendirilir. Alacağınız bir eşyanın ne kadar daha kullanım durumu söz konusu ise yani dayanıklılığı ne kadar daha devam ederse bu duruma göre fiyatlandırılır. Çok eski eşyalar için istenilen fiyatlar da düşük olmaktadır. Sıradan ve iskelesi sağlam bir kanepe markasına göre 200 ile 1000 Türk Lirası arasında değerlendirilir.

İkinci el eşyalar da genellikle en ucuz eşyalar kanepe, dolap ve masa gibi ürünlerdir. Elektrikli eşyalar için istenilen fiyatlar daha yüksek olabiliyor. Elektrikli eşyaları 2. el olarak alacaksanız mutlaka piyasa fiyatlarına göre değerlendirme yapmanız gerekir. Alacağınız eşyanın piyasa değeri, markası ve kullanım ömrü eşyanın fiyatını etkileyecektir.

İKİNCİ EL EŞYALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İkinci el eşya alırken sadece kullanışlı olmasına ya da çalışıyor olmasına dikkat edilmez. Ayrıca çalışan eşyalar istediğiniz olanakları da sizlere tanımayabilir. Özellikle ikinci el eşyayı bir elektrikli üründen yana kullanacaksanız mutlaka eşyayı çok iyi incelemeniz gerekir. Örneğin bir buzdolabı aldığınızda fişe takarsınız ve çalışır. Çalışan buzdolabı aslında ihtiyacınız olan hizmeti size vermeyebilir. Yani buzdolabı çalışsa da yeterli seviyede soğutma yapamaz.

İkinci el alımları ve satımları çok arttığı için bu sektördeki satıcılar dahi artmıştır. İkinci el bir eşya almayı planlıyorsanız mutlaka ikinci el eşya satanlar Ankara ya da diğer illerde çok iyi araştırılması gerekir. İkinci el eşya satanlar Ankara firmalarında gezerek, fiyatlar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Sadece ikinci el ürün almak için hareket etmemeniz gerekir. Bazı ürünler ikinci el de olsa fiyat olarak yüksektir. Yani 100 Türk Lirası vererek, ürünün sıfırını alabilirsiniz. Bu durumda da fiyat araştırmasını iyi yapmak gerekir

İKİNCİ EL EŞYALARDA MARKALARIN ÖNEMİ – İkinci El Eşya Ankara

İkinci el eşya alacak kişiler eşyalarının hem kullanışlı hem dayanıklı hem de kaliteli olmasını tercih eder. İkinci el eşyalarda genellikle kalite algısı markalı ürünlerden geçmektedir. Yani alacağınız ürünler netice olarak kullanılmış eşyalardır. Bu nedenle, eşyalar da belirli bir yıpranma payı görülmesi mümkündür. Dayanıksız ve kalitesiz ürünlerde yıpranma payı kullanıma göre daha fazla olabilmektedir. Bu sebepten dolayı ikinci el eşya konusunda markalar önem kazanmaktadır. Özellikle kendisini kanıtlamış markalar dayanıklılık konusunda daha fazla rağbet görür.

İmkanınız varsa iyi bir araştırma yaparak markalı ürünleri tercih etmeye çalışın. Özellikle ikinci el eşya alım satım Ankara firmalarının tamamını gezerek marka elektronik eşyalar almaya çalışın. Elektronik eşyalarda marka imkanını kullanarak ilerleyen zamanlarda teknik servis imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

İKİNCİ EL EŞYALAR NERELERDE SATILIR? – İkinci El Eşya Satanlar Ankara

İkinci el eşyalar genellikle spotçu olarak tabir edilen satıcılardan bulunur. İkinci el eşya alım ve satımının giderek artması ile beraber spotçu denilen satıcılar da artmıştır. Bazı şehirlerde ikinci el eşya alımı daha fazla olduğu için Spotçular Çarşısı olarak bilinen ikinci el eşya çarşıları bulunur. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde daha fazla olan bu Spotçular Çarşısı ikinci ele artan rağbet ile beraber farklı şehirlerde de ortaya çıkmaya başladı. Yazının başında belirttiğim gibi ikinci el eşya alanları ve ikinci el eşya satanları en çok Ankara’da İtfaiye Meydanı’nda bulabilirsiniz.

İkinci el eşya Ankara gibi büyük şehirlerde daha fazla satılmaktadır. Bunun nedeni ise ikinci el eşya Ankara şehrinde daha öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. İkinci el eşya alanlar Ankara şehrinde olduğu gibi öğrenci yoğunluğu fazla İstanbul gibi şehirlerde de fazladır. Elbette bu durumda ekonomik sorunların var olması da etkilidir.

İKİNCİ EL EŞYA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR – Ankara İkinci El Eşya

İkinci el eşyaları alırken bazı soruları ve cevapları vermemiz lazım. Özellikle alınan eşyanın ne için alındığı ve ne amacına yönelik alınması sorusudur. Eşyayı seçerken doğrudan ihtiyacımıza yönelik olmasına dikkat etmeliyiz. Sadece fiyatına bakarak değil, eşyanın amacına uygun olmasına da önem vermek gerekir. Aldığımız eşyayı çok uzun süre kullanmak istiyorsak bütçe konusunda biraz daha ödün vermek gerekir. Çünkü ikinci el eşyalar daha önce kullanılmış ve belirli kullanım süresini doldurmuş ürünlerdir.

İkinci el eşya alım satım Ankara şehirlerinde detaylı şekilde yapılan piyasa araştırması bizi daha doğru ürüne yönlendirecektir. Detaylı piyasa araştırması sayesinde hem uygun fiyatlı ürünler bulunabilir hem de ihtiyacımız doğrultusunda eşyalar tercih edebiliriz. İkinci el eşya alanlar Ankara gibi şehirlerde fazla olduğu için piyasa araştırması rahatlıkla yapılabilir.

İKİNCİ EL EŞYA ALIMLARINDA GARANTİ VE NAKLİYAT ÇOK ÖNEMLİDİR!

İkinci el alım ve satım sektörünün gelişmesi ile beraber bazı ikinci el eşyalar için satıcılar servis garantisi de vermektedir. Özellikle elektronik eşyalarda satıcılar garantili ürünlere yönelmiş durumdadır. Eşya alımlarında hem servis hem de garanti sözü veren satıcılardan ürün almak daha doğru olacaktır. Bazı satıcılar da sattıkları ürünün kalitesini göstermek amacıyla garantili ürün satışı yapmaktadır. Garantili ürünler sayesinde aldığınız ürünleri daha uzun süre kullanabilirsiniz.

İkinci el bilgisayar Ankara
İtfaiye Meydanı’nda 2.el bilgisayarınızı uygun fiyatlara satabilir, ya da sıfırına göre çok ucuza kendinize yeni bir bilgisayar alabilirsiniz.

İkinci el eşya satışı yapan her satıcı aldığınız eşyaların nakliye hizmetini vermez. Verilen bir nakliye hizmeti varsa bu genellikle ağır ve elektronik olarak bilinen ürünler içindir. Bazı satıcılar da alınan ürün ne olursa olsun nakliye hizmetini verir. Eğer nakliye hizmeti istiyorsanız mutlaka eşyaları almadan önce bu hizmeti satıcı ile görüşmeniz gerekir.

İKİNCİ EL EŞYALARI KİMLER ALABİLİR? – İkinci El Eşya Alanlar

2. el eşyalar artık herkes tarafından tercih edilmektedir. Çünkü ikinci el eşyalar hem sıfır ürünlere göre daha ekonomik hem de kullanışlı olabiliyor. Aldığınız ürünü kısa süreli kullanacaksanız 2. el eşya almanız tavsiye edilir. Örneğin öğrenci olduğunuz bir şehirde ikinci el eşya almak daha mantıklıdır. Çünkü bir müddet sonra evinizi kapatarak gidecekseniz. Bunun gibi kısa süreli işlerde ikinci el eşya alımı sizin açınızdan daha ekonomik olacaktır.

Maddi açıdan durumunuz sıfır eşya almaya uygun değilse ikinci el eşya tercihi yapabilirsiniz. Sıfır ürünlere vereceğiniz paranın yarı fiyatına tüm eşyalarınızı tedarik edebilirsiniz. Ayrıca bazı koleksiyoncular da ikinci el eşyalara rağbet göstermektedir.

Originally posted 2022-06-09 15:53:14.