Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklarımızın diş sağlığı için bebeklik döneminden itibaren dişlerine özen göstermeliyiz. Diş çürüklerinin temeli, bebeklik döneminde atılmaktadır. Anne ve babadan da çürükler bulaşabilmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin de düzenli diş fırçalamaları, diş ipi ve diş gargarası kullanması önemlidir. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı erken yaşta kazandırılmalıdır. İdeal olarak diş fırçalamaya başlaması yaklaşık 3 yaşında olmalıdır ancak öncesinde diş kaşımada döneminden başlayan bebek diş fırçaları da bu işe hazırlamak için ideal bir yöntemdir. Diş fırçalama eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna 3-6 yaş arası diyebiliriz. Bu dönem aslında alıştırma dönemi olarak geçer. Tam olarak çocuk 7 yaşında yani ilkokula adım attığı dönemde de bu alışkanlığı kazanmış bir biçimde kendi başına fırçalayabiliyor olmalıdır. Çocuğa diş fırçalama nasıl öğretilir diye soran ebeveynler için birkaç öneri sunuyoruz.

Örnek olun: Öncelikle hemen her davranışta olduğu gibi, diş fırçalama alışkanlığı kazandırırken de sizin örnek olmanız gerekmektedir. Düzenli olarak sizin de dişlerinizi fırçaladığınızı görmesi gerekir. Ayrıca dişçi randevularınızda isterse çocuğunuzu da götürebilirsiniz. Doktorunuz da muayenehanesinde bulunan diş maket vb aletler üzerinden nasıl fırçalaması gerektiğini anlatabilir.

Davranışa teşvik etmek için fırça seçimini birlikte yapabilirsiniz. Siz diş fırçasının özelliklerini tanıtırken, çocuğunuza seçebileceği fırçalar ile ilgili önerilerde bulunabilirsiniz. Sürece dahil olması onu bu davranış için de heyecan verecektir.

Eğlenceli hale getirin : Oyun olarak görmesini sağlayın. Şarkı ve dans eşliğinde yapabilirsiniz. Bir aile aktivitesine dönüştürüp hep birlikte aynı zamanda fırçalayabilirsiniz. ‘’Max ve Millie dişlerini fırçalıyor ‘’ gibi diş fırçalama konusuna dikkat çeken ve eğlenceli hale getiren kitapları öncesinde okuyabilirsiniz. Diş fırçalarken zamanın daha çabuk geçmesini sağlayan şarkı sözleri yazabilirsiniz. Kum saati alıp çocuklarınıza dişlerini fırçalarken akan kumları izlemelerini söyleyebilirsiniz. Diş fırçalama ile ilgili çocuklar için hazırlanan eğlenceli videolar bulunmaktadır. Bunları fırçalama esnasında izletebilirsiniz. Böylece zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve eğlenceli vakit geçirirken bu alışkanlığı da kazanmış olacaktır.

Diş sağlığı etkinliği çalışmaları kapsamında diş fırçalama eğitimi slayt olarak dişçilerde, okul sunumlarında diş fırçalama eğitiminin bir parçası olarak anlatılmakta ve gösterilmektedir. Sizler de evde çocuklarınıza, çizdiğiniz resimlerle dişleri ve şeker görseli olarak da oyun hamurlarını kullanarak dişlerin hangi yiyeceklerden, ne kadar zarar gördüğünü görsel olarak gösterebilirsiniz. Ayrıca nasıl fırçalanacağını yine fırça ve resim yardımı ile gösterebilirsiniz. Çocuğunuzun görsel olarak algılaması çok daha kolay olacak ve sonrasında hatırlamasına da yardımcı olacaktır.

Okul öncesi destek: Okul öncesi kreş ve anaokulu gibi çocukların eğitim gördüğü yerlerde öğretmenler tarafından , diş fırçalamanın önemi anlatılırken, diş fırçalarının da okulda hazır bulundurularak yemek sonrasında fırçalanması sağlanabilir. Diş fırçalama arkadaşları ile birlikte düzenli olarak yapılmaya başlandıktan sonra çocukların alışkanlığı, daha çok sahiplendiği ve kendi isteği ile evde de davranışına devam ettiği gözlemlenmektedir. Ayrıca yine okullarda el sanatları dersinde, çocukların diş fırçalarını koyacakları kapları yapmaları , diş resimleri ile diş fırçalama alanlarını süslemeleri motivasyonlarını artıracaktır.

Diş sağlığı hafasında, diş boyama etkinlik sayfalarının boyanması , diş eti, diş kökü gibi görsellerin hazırlanarak, diş sağlığı kavramlarından bahsedilmesi, diş hekiminin okul ziyareti ve çocukların diş muayenesini yapması ardından diş fırçası ve diş macunu hediye etmeleri de çocukları olumlu olarak etkileyen faaliyetlerden biridir. Son olarak evde ve okulda yapabileceğiniz bir etkinlik de diş fırçalama tablosudur. Dişlerini her fırçaladığında , gülen yüz olarak sticker yapıştırılması çocuk için eğlenceli bir aktiviteye dönüşecektir.

Originally posted 2022-06-06 04:12:43.