Bilgi Deposu

  Şarjlı Diş Fırçasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  Şarjlı Diş Fırçasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  Diş hekiminizin muayenehanesinde, vitrinde gördüğünüz yüksek teknoloji ürünü şarjlı diş fırçasının, sıradan diş fırçalarından gerçekten daha iyi olup olmadığını merak mı ediyorsunuz. Şarjlı diş fırçası kullanımı mı yoksa klasik diş fırçası kullanımı mı daha iyi? Uzmanlar, diş fırçalama tekniğiniz, dişlerinizi ne sıklıkla fırçaladığınız ve ne kadar süreyle fırçaladığınız gibi konulara ek olarak, kullandığınız diş fırçası tipinin de bakteri plağı temizliğini ne kadar iyi yapabildiğinizi etkilediğini düşünüyorlar. Hangi tip diş fırçasının sizin için uygun olduğuna karar vermek için, ne tip diş fırçalarının olduğunu ve birbirlerinden farklarını tam olarak anlamak önemlidir. İşte bu sorularınız için sizlere yardımı olması adına bazı araştırmalar ile yazdığım bu makalenin tercihleriniz adına faydalı olmasını umuyorum.

  Klasik diş fırçası,diş macunu seçimi ve floroid

  Ben alışkanlıklarımdan vazgeçmem diyorsanız klasik diş fırçasını kullanmanızda hiç bir sıkıntı yok. Ancak floroidsiz bir diş macunu tercih etmenizi öneririz. Çünkü floroid hakkında çok fazla eleştiri mevcut.

   

  Klasik mi yoksa elektrikli bir diş fırçası mı kullanılmalıdır

  “Klasik diş fırçası kullanmak mı daha iyi?”  yoksa “elektrikli diş fırçası zararlı mıdır?” soruları sıklıkla sorulan iki sorudur. Hayır zararlı değildir, yalnızca klasik fırçaya göre, elektirikli diş fırçasına daha fazla dikkat göstermek gerekir. Yani tamamen kişinin kendisine bırakılır. İkisi de kullanılabilir. Normal diş fırçası ile maksimum bir dakikada yapılan hareket sayısı elektrikli fırçada çok daha fazladır. Bu nedenle elektrikli diş fırçasının dişler üzerindeki etkisi, normal diş fırçasına göre daha fazladır. El becerisini kaybetmiş yaşlı hastalar da ya da çocuk hastalar da elektrikli diş fırçası kullanımı daha faydalıdır.

  Şarjlı diş fırçası ve diş eti problemi

  Şarjlı ya da diğer bir deyişle elektrikli diş fırçaları fazla hızlı hareket ettiklerinden dolayı diş eti problemi olan kişilerde rahatsızlığa sebebiyet verebilirler.

  Şarjlı Diş Fırçalarının Fiyatları Ne Kadar

  Piyasada bir çok markayla satılan bu diş fırçalarının fiyatları, teknolojik özelliklerinin, daha kapsamlı ve daha az olmasıyla, fiyat aralığı 60 tl ile 700 tl arasında değişebilir. Bunun için en uygun olanını diş doktarunuza danışarak alabilirsiniz

  Şarjlı Diş Fırçalarının Avantajları Ve Özellikleri

  Şarjlı Diş Fırçası kullanımı : Genellikle teknolojisi ve özellikleri açısından zengin olan şarjlı diş fırçaları pek çok ağız sağlığı faydası sunar. Hatta bazıları diş fırçalama alışkanlıklarını iyileştirmenize bile yardımcı olur. Yüksek teknoloji özellikleri arasında şunlar yer alır:

  • Hassas dişler, beyazlatma etkisi ya da diş etlerine masaj etkisi için özel çeşitli fırçalama modları
  • Çok sert fırçaladığınızda sinyal veren basınç sensörleri
  • Ağzınızın her bölümünü ne kadar süreyle fırçaladığınızı takip etmenize yardımcı zamanlayıcılar
  • Fırça başlığınızı değiştirme zamanını hatırlatan dijital hatırlatıcılar
  • Salınım-dönme ya da titreşim
  • Tercih ettiğiniz kıl tasarımını seçebilmeniz için farklı fırça başlıklarına uyumluluk

  Pek çok şarjlı diş fırçasında, kolaylıklar sunan ek özellikler de bulunur, örneğin fırça başlığı ya da diş fırçası sapı, banyo tezgahı üzeri saklama ünitesi ve seyahat tipi fırça şarj cihazı.

  Sıradan Diş Fırçasının Özellikleri

  Sıradan manuel diş fırçası kullanımı : Sıradan diş fırçaları, şarjlı diş fırçalarının özelliklerini ve faydalarını sunmasa da, fırça başlıklarında, fırça kıllarında ve sap tasarımlarında kullanılan teknoloji oldukça ileri düzeyde olabilir, örneğin:

  • Çapraz, ekstra uzun ya da farklı boylarda kıllar
  • Parlatılmış ya da yuvarlatılmış kıl uçları
  • Dokulu kıllar
  • Beyazlatma etkisi için vakumlu kıl tasarımı
  • Özel tutma bölümleri olan ergonomik tasarımlı saplar
  • Konik uçlu ya da açılı fırça başlığı
  • Diş eti uyarıcıları
  • Diş temizleyici pedler

  Pilli Diş Fırçasının Özellikleri

  Pilli diş fırçası kullanımı: Özellikleri bakımından sıradan manuel diş fırçalara benzeyen bu fırça tipi aynı zamanda titreşim sağlayarak daha fazla temizleme etkisi gösterir. Manuel diş fırçalarında bulunan özelliklere ek olarak, aşağıdaki özelliklere de sahiptir:

  • Sabit AA pil, bazı modellerde değiştirilebilir.
  • Sap üzerinde “On/Off” ya da “+/-“ düğmesi
  • Titreşimle birlikte, darbe oluşturmak üzere özel tasarlanmış kıllar ya da ayrık fırça başlıkları